Product Sold Out
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know More| OS | Samsung Proprietary |
| RAM | 156 MB |
| Item Weight | 63.5 g |
| Product Dimensions | 1.4 x 4.6 x 10.8 cm |
| Batteries: | 1 AA batteries required. (included) |
| Item model number | GT-E1200 |
| Connectivity technologies | GSM(900/1800 MHz) |
| Special features | Proprietory OS, Single Core, Single SIM, 1 Year Limited Manufacturer Warranty |
| Device interface - primary | Buttons |
| Form factor | Candybar |
| Weight | 63.5 Grams |
| Colour | blue |
| Battery Power Rating | 800 |
| Phone Talk Time | 520 Minutes |
| Phone Standby Time (with data) | 800 Hours |
| Whats in the box | Handset, Battery, Charger, User Manual |
Key Feature | |
| Brand | : Samsung |
Screen Protector Detail | |
| Suitable For | : Mobile |
| Removable | : Yes |
| Protector Type | : Anti Radiant |
Compatibility | |
| Phone Model Brand | : Samsung |
| Compatible Model | : samsung |
Warranty Details | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Duration | : 1 Year |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.0 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |