Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹76,900 |
|
₹75,700 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreThis is an Imported LED Television. These televisions are brand new genuine products which are imported to India by the sellers. The warranty is provided by the authorized third party service provider for a duration as mentioned in the product description. An Imported Television on Shopclues can be identified by the Imported tag on the product image.
To know more about the eshield Warranty Click Here
Please reach out to the Toll Free Number – 180030002621 in case of any queries about the eshield Warranty.
Key Feature | |
| Brand | : Samsung |
TV Specification | |
| Smart TV | : Yes |
| Type | : LED |
| Display Size | : 40 inches(101.6 cm) |
| Screen Size Range | : 39 inch to 42 inch |
| Resolution | : 1920 x 1080 |
| Functionality | : Smart |
Dimensions | |
| Width x Height x Depth (with stand) | : 922.7 x 587 x 201.2 mm |
| Width x Height x Depth (without stand) | : 922.7 x 530.7 x 72 mm |
General Feature | |
| Child Lock | : Yes |
| Display Resolution | : Full HD |
Connectivity | |
| USB Port | : 2 |
| HDMI Ports | : 2 |
Electronic Warranty | |
| Duration | : 1 Year |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.76900 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |