Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹2,120 |
|
₹1,870 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Samsung |
Memory & Storage Features | |
| Expandable Storage | : 16 GB |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| SIM Size | : Regular |
Dimensions | |
| Dimensions | : 112.7 x 46.4 x 13.1 mm |
Battery | |
| Battery Type | : Li-Ion |
| Battery Capacity (mAh) | : 1000 mAh |
Multimedia | |
| FM | : Yes |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset |
Dual SIM
The Samsung Metro B313 Mobile Phone features active dual SIM capability and is a GSM (Global System for Mobiles) type of mobile phone. Dual SIM mobile phones have become the highlight of the era and are highly convenient as we get all our calls and messages in one place.
Display
This Samsung Metro mobile phone has a 5.08 cm TFT display with a 65k colour support for easy-viewing. This display uses the QVGA technology.
Operating System
It has 2329 KB, proprietary Samsung operating system which is a performer and keeps your phone running smoothly. It uses a 208MHz single core processor and it supports external memory which is expandable up to 16GB, this will provide sufficient space for all personal and multimedia purposes.
Camera
This phone features a 0.3 MP VGA primary camera that is an absolute pleasure to use. This camera is very useful and also clicks refined pictures.
Connectivity Option
This GSM phone features a BT 2.1+EDR Bluetooth connectivity as well as USB connectivity. Files can be shared and transferred from other phones as well as a computer with ease.
Storage Capacity
The Samsung Metro B313 Mobile Phone has 2329KB internal RAM and supports external memory that is expandable up to 16 GB. This provides sufficient storage space.
Battery
The Samsung Metro B313 Mobile Phone has a very long-lasting battery life and this is the main feature of this phone. It gets rid of the hassle of charging your phone over and over again. It has a 1000mAh lithium-ion battery that is replaceable.
Additional Features
This phone also has an FM radio and a music player for entertainment. For advanced convenience, it also features a built-in torch. This is a highly durable and long lasting phone that is the perfect companion for you.
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.2120 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |