Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹5,350 |
|
₹5,243 |
*All discounts can be availed in the cart page
This product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know More| POWER AND OPERATING REQUIREMENTS | |
|---|---|
| Power consumption (standby) | 30 W |
| Power consumption (active) | 310 W |
| GENERAL | |
|---|---|
| Functions | |
| Brand | Samsung |
| Standby Noise Level | 26 db |
| Printing Output | Monochrome |
| Internal Memory | 8 MB |
| Type | Single Function |
| Display | 2 LED |
| Model Name | ML 2161 |
| Printer Languages | SPL (Samsung Printer Langauge) |
| Printing Method | Laser |
| Active Noise Level | 50 dB |
| Additional Features | MLT-D101S |
| DIMENSIONS AND WEIGHT | |
|---|---|
| Weight | 4 kg |
| Height | 178 mm |
| Width | 331 mm |
| Depth | 215 mm |
| SALES PACKAGE | |
|---|---|
| In The Box | Printer, USB Data Cable, Power Cable, Installation CD, Quick Start Guide, Warranty Card. |
| PAPER HANDLING | |
|---|---|
| Output tray capacity | 100 sheets |
| Output tray type | Face-Down |
| Input tray type | Standard Cassette |
| Input tray capacity | 150 pages |
| Media types supported | Paper, Labels, Envelopes, Cards |
| Media size supported | A4, A5, B5 |
| WARRANTY | |
|---|---|
| 1 Year Samsung India Warranty and Free Transit Insurance. |
| SYSTEM REQUIREMENTS | |
|---|---|
| Operating System | Windows 2000 and Above, Mac OS 10.4 - 10.7, Linux |
| Processor | 300 MHz Processor |
| CONNECTIVITY | |
|---|---|
| USB support | USB 2.0 |
| Duty cycle (monthly, A4) | 10000 pages |
| Duplex Print | Manual |
| Print Speed Mono | 20 ppm |
| First Print Out Time (Mono) | 8.5 sec |
| Max Print Resolution (Mono) | 1200 x 1200 dpi |
General Details | |
| Output Type | : Monochrome |
| Method | : Laserjet |
| Type | : Single Function |
| Functions | |
Connectivity | |
| Wireless | : No |
Warranty Details | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Duration | : 1 Year |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.5350 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |