Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹4,299 |
|
₹3,792 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreFacility | |
| Facility | : Without Calling |
Display Mobile | |
| Display Color | : 16 M |
| Resolution Type | : WVGA, 480 x 800 Pixels |
| Display Type | : TFT LCD Capacitive Touchscreen |
| Display Size | : 7 inches(17.78 cm) |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android v4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Processor | : 1.2 GHz Qualcomm Snapdragon, Quad Core |
Dimensions | |
| Size | : 117 x 193 x 11.6 mm |
| Weight | : 332 g |
Memory and Storage | |
| RAM | : 512 MB |
| Expandable Storage | : microSD, upto 32 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : |
| GPS Support | : Google Maps |
| Audio Jack | : 3.5 mm |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 0.3 MP |
| Primary Camera Range | : 2 MP & Below |
| Video Recording | : Yes |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 2300 mAh |
| Standby Time | : 100 hrs |
Multimedia | |
| Video Player | : 3GP, WMV, MP4, AVI, MPEG2-TS, MPG, RMVB, FLV, MOV, MKV |
Other Phone Features | |
| Additional Features | : Google, Play Store, Games |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Device Warranty | : 1 Year |
Key FeaturesAndroid v4.0 (Ice Cream Sandwich) OS
1 GHz Cortex-A8 Processor
7-inch TFT LCD Capacitive Touchscreen
0.3 MP Front Camera
Wi-Fi Enabled
Expandable Storage Capacity of 32 GB
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.4999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |