Product Sold Out
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreExperience entertainment like never before, with a clarity that will leave you wanting for more, with this Sony BRAVIA Ultra HD 4K LED Smart TV.
Watch TV in picture-perfect clarity with every minute detail in focus.
Indulge in an immersive gaming experience. Connect it with your PlayStation4 or PlayStation4 Pro and delve into a fun-filled gaming experience with vivid textures and vibrant colors.
Watch movie characters come to life as it upscales every pixel for remarkable clarity.
Immerse yourself in life-like audio for an enriching experience.
The slim and sleek design with a narrow aluminium frame blends into your living room effortlessly.
Enjoy watching your favourite YouTube videos on its 108 cm (43) Ultra HD screen without waiting for them to buffer.
Key Feature | |
| Brand | : Sony |
TV Specification | |
| LED Display Type | : Edge LED |
| Motion Sensor | : No |
| Smart TV | : Yes |
| Type | : LED |
| Display Size | : 43 inches(109.22 cm) |
| Screen Size Range | : 39 inch to 42 inch |
| Functionality | : Smart |
Audio | |
| Number of Speakers | : 2 |
| Sound Mode | : Standard, Music, Cinema, Sports |
| Surround Sound | : S-force Front Surround |
| Speaker Output RMS | : 20 W |
General Feature | |
| Launch Year | : 2017 |
| On/Off Timer | : Yes |
| Other Convenience Features | : Direct Youtube Button on Remote, Display Language: Afrikaans/Arabic/Assamese/Bengali/English/Persian/French/Gujarati/Hindi/Indonesian/Kannada/Malayalam/Marathi/Oriya/Panjabi/Portuguese/Russian/Swahili/Tamil/Telugu/Thai/Turkish/Vietnamese/Simplified Chines |
| Other Internet Features | : Built-in Youtube Premium Streaming Photo Sharing Plus Screen Mirroring (Miracast) Internet Browser: Opera Application Store: Opera Store |
| Sleep Timer | : Yes |
| Internet Access | : Yes |
| Display Resolution | : Full HD |
Connectivity | |
| Analog TV Reception | : B/G, D/K, I, M |
| Built In Wi-Fi | : Yes |
| Ethernet (RJ45) | : 1 |
| Headphone Jack | : 1 (Rear) Hybrid with Headphone Out, Audio Out and Subwoofer Out |
| Mobile High-Definition Link | : No |
| RF Capable | : Yes |
| Wi-Fi Type | : Wi-Fi Certified 802.11b/g/n |
| USB Port | : 3 |
| HDMI Ports | : 3 |
| RF Connectivity Input | : 1 (Side) |
Video Features | |
| HD Technology & Resolution | : Ultra HD (4K), 3840 x 2160 |
Additional Features | |
| 3G Dongle Plug and Play | : No |
| Curve TV | : No |
| Touchscreen | : No |
Electronic Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Duration | : 1 Year |
1.Delivery & Installation | |
| 1. | : Product will be delivered by our courier partner and will not unpack or provide installation of the product. |
| 2. | : Sony Support on 1800-103-7799 |
| 3. | : Free Installation |
| 4. | : Please feel free to reach shopclues customer care in case of any issues |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.70900 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |