Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹84,390 |
|
₹83,190 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreIf you are planning to upgrade your regular television set to an advanced one, then the Sony 43X8200E UHD/4K LED TV is the best option for you. This ultra-premium television set from Sony is packed with advanced and smart features which will definitely sweep you off your feet. With its premium looks, wide 4K HDR display, surround sound and other smart features, this is one futuristic infotainment product every household should have.
Advanced Multimedia Options
The Sony 43X8200E UHD/4K LED TV comes with a wide Triluminos Display, which produces brilliant picture quality. With that technology, you will experience the brightest and most vivid colours coming alive on the screen. Moreover, the 4K X-Reality Pro technology ensures sharp, clear and incredibly lifelike picture quality by cutting down on noise and boosting details. The product comes with an astounding 4x4 Sound System to make the action sequences of your favourite movies even more exciting. In addition to that, the Clear Audio+ technology allows you to experience the magnificence of an opera house.
A Smart TV with Smart Features
When we talk about a smart television, the Sony 43X8200E UHD/4K LED TV comes on the top of the list. The international electronic manufacturer has crafted the television in the smartest way with some features that are ahead of time. This smart TV runs on Android TV platform that allows you to do a Voice Search on Google as you can do on your smartphone. With the Chrome Cast feature added in, you can play a video on your smartphone or laptop and sync it with this smart TV for a big screen view with the vibrant colour output.
Additional Features
The Sony 43X8200E UHD/4K LED TV has some additional features like TV Music Box and Netflix to push it further up in the list of advanced televisions. In terms of connectivity, it has two 12W and two 8W audio power outputs. In addition, 4 HDMI inputs, 2 on the sides and 2 at the rear are present with 3 USB ports.
This smart TV comes in black colour and features the elegant ‘Slice of Living’ design, a Sony TV speciality. Fit the TV set on a Silver U Slate and place it in your drawing room to make it look even more impressive.
Key Feature | |
| Brand | : Sony |
TV Specification | |
| Motion Sensor | : No |
| Smart TV | : Yes |
| Type | : LED |
| Display Size | : 43 inches(109.22 cm) |
| Screen Size Range | : 43 inch & above |
| Functionality | : Smart |
Audio | |
| Number of Speakers | : 4 |
| Sound Mode | : Standard, Dialog, Cinema, Music, Sports |
| Surround Sound | : S-force Front Surround |
| Speaker Type | : Bass Reflex Speaker |
| Speaker Output RMS | : 40 W |
General Feature | |
| Launch Year | : 2017 |
| On/Off Timer | : Yes |
| Other Convenience Features | : Display Language: English/Simplified Chinese/Traditional Chinese /Afrikaans/Arabic/Indonesian/Persian/Swahili/Thai/Vietnamese/Zulu/French/Portuguese/Russian/Assamese/Bengali/Gujarati/Hindi/Kannada/Malayalam/Marathi/Oriya/Panjabi/Tamil/Telugu, Text Input L |
| Other Internet Features | : Chromecast Built-in |
| Sleep Timer | : Yes |
| Display Resolution | : UHD |
Connectivity | |
| Analog TV Reception | : B/G, D/K, I, M |
| Built In Wi-Fi | : Yes |
| Digital TV Reception | : DVB-T/T2 |
| Ethernet (RJ45) | : 1 |
| Headphone Jack | : 1 (Rear/Hybrid with Headphone and Subwoofer Out) |
| Mobile High-Definition Link | : No |
| RF Capable | : Yes |
| Wi-Fi Type | : Wi-Fi Certified 802.11a/b/g/n/ac |
| USB Port | : 3 |
| HDMI Ports | : 4 |
| RF Connectivity Input | : 1 (Side) |
Video Features | |
| HD Technology & Resolution | : Ultra HD (4K), 3840 x 2160 |
Additional Features | |
| 3G Dongle Plug and Play | : No |
| Curve TV | : No |
| Touchscreen | : No |
Electronic Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Duration | : 1 Year |
1.Delivery & Installation | |
| 1. | : Product will be delivered by our courier partner and will not unpack or provide installation of the product. |
| 2. | : Sony Support on 1800-103-7799 |
| 3. | : Free Installation |
| 4. | : Please feel free to reach shopclues customer care in case of any issues |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.87900 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |