Sony KD-43X8200E 43 inches(109.22 cm) UHD LED TV
Product Sold Out
We will notify you when product is available
Sony
Inclusive of all taxes
English हिंदी
  • 1) Create account & Earn 500 CB+ instantly (New User)
  • 2) Get 100% Cashback as CB+ on all orders*
  • 3) Complete any COD order to earn CB/ CB+
  • 4) Win CB/CB+ as part of our Promotions.
Original Price
Applicable for All Users
Apply cluesbucks+ Use Coupon MYSHOPCLUES
Deal Price
*All discounts can be availed in the cart page
Extra CluesBucks+only on VIP Club. Join Now
  • Display Size : 43 inches(109.22 cm)
  • Functionality : Smart
  • Display Resolution : UHD
  • More Specification
1 offers Available for you
  • MYSHOPCLUES
    Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Sold Out
This product is currently out of stock
  • Easy Returns & Replacement
    If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
    Know More
  • Payment Options: (Credit Card , Debit Card , Net Banking , Wallets , EMI , COD)
Sold by :
Mumbai Warriors
New Delhi , Delhi
3.6 (161) Reviews
Visit Seller Store
Top Rated Merchant
Product Details:
Advanced Multimedia Options
A Smart TV with Smart Features
Additional Features
The Sony 43X8200E UHD/4K LED TV has some additional features like TV Music Box and Netflix to push it further up in the list of advanced televisions. In terms of connectivity, it has two 12W and two 8W audio power outputs. In addition, 4 HDMI inputs, 2 on the sides and 2 at the rear are present with 3 USB ports.
Key Feature
Brand :   Sony
TV Specification
Motion Sensor :   No
Smart TV :   Yes
Type :   LED
Screen Size Range :   43 inch & above
Functionality :   Smart
Audio
Number of Speakers :   4
Sound Mode :   Standard, Dialog, Cinema, Music, Sports
Surround Sound :   S-force Front Surround
Speaker Type :   Bass Reflex Speaker
Speaker Output RMS :   40 W