Product Sold Out
This is a pre-owned product that has been professionally restored to working order and undertaken multiple levels of quality check. This item may or may not come with original box & brand accessories.
Know MoreGet flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CRefurbished products are like new products with no or minimum wear and tear. These products are tested by professionals and verified to function properly. These are sold at a much lower price than new ones. Products are covered in Return Policy and come with seller warranty.
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Sony |
Display Mobile | |
| Display Type | : TFT Capacitive Touch Screen |
| Display Size | : 4.8 inches(12.19 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : BLACK |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android 4.4 KitKat |
| Processor | : Cortex A7 Quad Core 1.2 GHz Processor |
Renew Specification | |
| Product Type | : Smartphones |
| Connectivity | : 2G |
| Additional Connectivity Features | : Bluetooth, FM, Music Player, WiFi |
| No. of Cores | : Octa Core |
| No. of SIM | : Dual SIM |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 4 GB |
| RAM | : 1 GB |
| Expandable Storage | : 32 GB |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 8 MP |
| Primary Camera Range | : 5 - 7.9 MP |
| Flash | : No |
| Front Facing Camera | : 0.3 MP |
Unboxed/Refurbished Phones Warranty | |
| Device Warranty | : 3 Months |
| Warranty Available | : Seller Warranty |
In the Box | |
| Box Contents | : Charger, Data Cable, Battery |
Sony Xperia C smartphone comes with a 5.00-inch touchscreen display with a resolution of 540 pixels by 960 pixels at a PPI of 220 pixels per inch. Sony Xperia C price in India starts from Rs. 9,000.
The Sony Xperia C is powered by 1.2GHz quad-core processor and it comes with 1GB of RAM. The phone packs 4GB of internal storage that can be expanded up to 32GB via a microSD card. As far as the cameras are concerned, the Sony Xperia C packs a 8-megapixel primary camera on the rear and a 0.3-megapixel front shooter for selfies.
The Sony Xperia C runs Android 4.2 and is powered by a 2390mAh non removable battery. It measures 141.50 x 74.20 x 8.90 (height x width x thickness) and weigh 153.00 grams.
The Sony Xperia C is a dual SIM (GSM and GSM) smartphone that accepts Micro-SIM and Micro-SIM. Connectivity options include Wi-Fi, GPS, Bluetooth, FM and 3G. Sensors on the phone include Compass Magnetometer, Proximity sensor and Accelerometer.
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.9999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |
| Condition | Condition Description | Accessories |
| Unboxed | Like New No Functional Defects |
Original |
| Superb | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Good | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Fair | No functional defects Few noticeable scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |