Product Sold Out
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Lifestyle | : Entertainment |
| Brand | : Spice |
| Model ID | : Spice-K601-Black |
| Part Number | : K601 |
Display Mobile | |
| Display Color | : 16 M |
| Other Display Features | : 10-finger Touchscreen, TN Panel with Soda Lime |
| Resolution Type | : Full HD, 1920 x 1080 Pixels |
| Display Type | : AMOLED |
| Display Size | : 5 inches(12.7 cm) |
General Features | |
| Audio Formats Supported | : Mp3 |
| Business Features | : Document Viewer, Adobe Reader |
| Document Support | : Google map, Adobe Reader |
| HD Game Support | : Yes |
| Internet Connectivity | : 4G VoLTE,4G |
| Map Support | : Yes |
| Other Connectivity Features | : Wifi |
| Radio | : Yes |
| Video Formats Supported | : Full HD,HD,Mp4 |
| Video Playback | : Upto 5h |
| Voice Call | : Yes |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Video Calling | : Yes |
| Form | : intex |
| SIM Size | : Micro + Nano |
| Keypad | : Yes, Alphanumeric |
| Call Features | : Conference Call, Call divert, Loudspeaker |
| Handset Color | : BLACK |
| Additional Features | : Document Viewer, Document Editor, Pushmail |
Platform Details | |
| Java | : GSM - 850, 900, 1800, 1900; UMTS - 2100 |
| Operating Frequency | : GSM 850/900/1800/1900 MHz |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android Nougat 7.1.1 |
| Processor | : 1.3 GHz MTK 6582M, Quad Core |
Dimensions | |
| Dimensions | : 14.1 x 0.7 x 7.1 cm |
| Size | : 142.5 x 70.8 x 6.5mm |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 16 GB |
| Memory Card Slot type | : SD |
| RAM | : 2 GB |
| Hot Swap Support | : Yes |
| User Memory | : 12GB |
| Expandable Storage | : microSD, upto 64 GB |
Internet & Connectivity | |
| Supported Networks | : VoLTE,4G |
| HDMI Port | : No |
| Navigation Technology | : Yes |
| NFC | : Yes |
| Internet Features | : Document Viewer, Document Editor |
| Preinstalled Browser | : Chrome,Gmail |
| GPRS | : class 12 |
| Edge | : Class 12 |
| 3G | : Yes |
| 4G | : 4G VOLTE |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
| Tethering | : USB, Wi-fi Hotspot |
| GPS Support | : A-GPS, GLONASS, with Google Maps |
| Bluetooth | : Bluetooth v2.1 with A2DP |
| Audio Jack | : 3.5 mm |
| Wap | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| HD Recording | : Yes |
| Primary Camera (Megapixel) | : 5 MP |
| Primary Camera Range | : 5 - 7.9 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 5 MP |
| Video Recording | : Yes , Full HD Recording at 1920 x 1080 (30 fps) |
| Zoom | : Digital Zoom |
| Camera Features | : Auto Focus, BSI Sensor, Vibrant and Vivid Images, HDR, Touch Focus |
| Video Recording Resolution | : 1920*1080 |
Battery | |
| Battery Type | : Li-Ion |
| Removable Battery | : Yes |
| Battery Capacity (mAh) | : 2700 mAh |
| Talktime | : Upto 10 Hours |
| Standby Time | : Upto 10 Hours |
Multimedia | |
| Audio Formats Supported | : Mp3 |
| HD Game Support | : Yes |
| Video Formats Supported | : HD,Full,HD,Mp4 |
| Video Playback | : Upto 5 Hours |
| Music Player | : MP3 |
| FM | : Yes |
| Sound Enhancement | : Yes |
| Video Player | : AVI(H.264, DIVX, DIVX, XVID, rm, rmvb, WMV, MOV, MP4(H.264, MPEG, DIVX, XVID), DAT(VCD), VOB(DVD), MPEG, MPG, FLV(H.263,H.264), ASF, TS, TP, 3GP, MPG etc |
| Ringtone Format | : MP3 |
Other Phone Features | |
| Call Memory | : 1000 |
| Phone Book Memory | : 1000 |
| SMS Memory | : 1000 |
| Supported Languages | : Hindi,English |
| Sensors | : Accelerometer, Ambient Light Sensor, Magnetometer, Proximity Sensor |
| Additional Features | : 3G, GSM, Touchscreen, Email, GPS, Bluetooth, FM Player, Music Player, WiFi, Kies PC Sync Application,Swype, MMS Enabled, Calendar, Clock, Worldtime, Alarm, Calculator, Memo book, Stopwatch, Countdown Timer, Mobile Tracker, Predictive Text Input, Cell Br |
| Important Apps | : E-book Reader, Instant messaging, Yahoo, Nimbuzz, Facebook, Twitter |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic |
| Covered in Warranty | : Mobile Phone |
| Not Covered in Warranty | : Battery & Accessories |
| Warranty Service Type | : Repair |
| Warranty Summary | : Six Month Seller warranty |
| Device Warranty | : 6 Months |
| Box Accessories Warranty | : 2 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : User Manual, Handset, Charger, Data Cable, Adaptor |
Spice Model K601 4G VoLte phone comes with a 5.0 inch touch-screen display with a resolution of 1080 pixels by 1920 pixels at a PPI of 401 pixels per inch. The Spice K601 4G VoLte is powered by 1.3 GHz Quad core Qualcomm Snapdragon 652 processor and it comes with 2 GB of RAM. The phone packs 16GB of internal storage that cannot be expanded upto 64 GB. As far as the cameras are concerned, the Spice K601 4G VoLte packs a 13 Megapixel primary camera on the rear 8MP+5MP Dual Front Camera Withj Front flash for selfies. The Spice K601 4G VoLte runs Android 7.0 Nougat and is powered by a 2700mAh non removable battery. It measures 144mmx72mmx8.5mm and weight 150.00 grams. The Spice K601 4G VoLte is a dual SIM (GSM and GSM) smartphone that accepts Micro-SIM and Micro-SIM. Connectivity options include Wi-Fi, GPS, Bluetooth, NFC, USB OTG, FM, 3G and 4G (with support for Band 40 used by some LTE networks in India). Sensors on the phone include Compass Magnetometer, Proximity sensor, Accelerometer, Ambient light sensor and Gyroscope. FINGER PRINT SENSOR.
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.7290 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |