Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹24,419 |
|
₹23,219 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know More| CONSTRUCTION | Hand crafted from Premium Players Grade 1+++ English Willow |
| GRAINS | 9 to 13 evenly spaced straight grains |
| HANDLE | Sarawak Cane Handle |
| EDGES | 39 mm to 47 mm |
| WEIGHT | 2lb 8oz – 3lb 0oz |
| GRIP | 3 tone scale grip |
| Free Bat Case | |
| DETAIL | Beautifully balanced low to mid range profile with a big sweet spot, and traditional style spine for all over blade. Explosive ping and enhancing pick up for the ultimate batting experience. |
Cricket Bat Specifications | |
| Size | : SH |
Key Feature | |
| Brand | : SS |
Cricket Bat Weight (Kgs) Attribute | |
| Cricket Bat Weight (Kgs) | : 1 kg-1.5 kg |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.30525 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |