Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹9,999 |
|
₹9,800 |
*All discounts can be availed in the cart page
This product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Tecno |
Display Mobile | |
| Display Type | : IPS |
| Display Size | : 5.6 inches(14.22 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : Midnight Black |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android v7.0 Nougat |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 32 GB |
| RAM | : 3 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 13 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 13 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 3050 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic, Repair Only |
| Warranty Service Type | : 100 DAYS REPLACEMENT WITH 1 MONTH EXTRA WARRANTY |
| Warranty Summary | : 1 TIME SCREEN REPLACEMENT |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Earphone / Headphone, Charger, Data Cable, Adaptor, User Manual, Warranty Card, Back Cover |
TECNO CAMON IN5:
The Tecno Camon i mobile features a 5.65" (14.35 cm) display with a screen resolution of 720 x 1440 pixels and runs on Android v7.0 (Nougat) operating system. The device is powered by Quad core, 1.3 GHz, Cortex A53 processor paired with 3 GB of RAM. As far as the battery is concerned it has 3050 mAh. Over that, as far as the rear camera is concerned this mobile has a 13 MP camera . Other sensors include Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer. So, does it have a fingerprint sensor? Yes, it does. For graphical performance that can make games run smoothly, this phone has got a Mali-T720 MP2 GPU. On board storage is at 32 GB with the option to expand the memory by Yes Up to 128 GB. Design is one of the most important factors when it comes to mobiles. This phone is 7.7 mm slim and weighs 172 grams.
SUMMARY:
|
Performance |
Quad core |
|
Display |
5.65" (14.35 cm) |
|
Storage |
32 GB |
|
Camera |
13 MP |
|
Battery |
3050 mAh |
|
Ram |
3 GB |
SPECIAL FEATURES:
|
Fingerprint Sensor Position |
Rear |
|
Other Sensors |
Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
|
Fingerprint Sensor |
Yes |
GENERAL:
|
Operating System |
Android v7.0 (Nougat) |
|
Sim Slots |
Dual SIM, GSM+GSM |
|
Model |
Camon i |
|
Launch Date |
January 29, 2018 (Official) |
|
Brand |
Tecno |
|
Network |
4G: Available (supports Indian bands) 3G: Available, 2G: Available |
|
Fingerprint Sensor |
Yes |
MULTIMEDIA:
|
Loudspeaker |
Yes |
|
Fm Radio |
Yes |
|
Audio Jack |
3.5 mm |
PERFORMANCE:
|
Chipset |
MediaTek MT6737 |
|
Graphics |
Mali-T720 MP2 |
|
Processor |
Quad core, 1.3 GHz, Cortex A53 |
|
Architecture |
64 bit |
|
Ram |
3 GB |
DESIGN:
|
Build Material |
Case: MetalBack: Metal |
|
Thickness |
7.7 mm |
|
Width |
71.1 mm |
|
Weight |
172 grams |
|
Height |
152.2 mm |
|
Colours |
Midnight Black, Champagne Gold |
DISPLAY:
|
Display Type |
IPS LCD |
|
Screen To Body Ratio |
76.13 % |
|
Pixel Density |
285 ppi |
|
Screen Protection |
Corning Gorilla Glass v3 |
|
Screen Size |
5.65 inches (14.35 cm) |
|
Screen Resolution |
720 x 1440 pixels |
|
Touch Screen |
Yes Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
STORAGE:
|
Internal Memory |
32 GB |
|
Expandable Memory |
Yes Up to 128 GB |
CAMERA:
|
Settings |
Exposure compensation |
|
Aperture |
F2.0 |
|
Camera Features |
Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
|
Image Resolution |
4128 x 3096 Pixels |
|
Autofocus |
Yes |
|
Shooting Modes |
Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
|
Resolution |
13 MP Front Camera |
|
Flash |
Yes LED Flash |
BATTERY:
|
User Replaceable |
No |
|
Type |
Li-ion |
|
Capacity |
3050 mAh |
NETWORK CONNECTIVITY:
|
Wifi |
Yes Wi-Fi 802.11, b/g/n |
|
Wifi Features |
Mobile Hotspot |
|
Bluetooth |
Yes v4.0 |
|
Volte |
Yes |
|
Usb Connectivity |
microUSB 2.0 |
|
Nfc |
No |
|
Network Support |
4G (supports Indian bands), 3G, 2G |
|
Gps |
Yes with A-GPS |
|
Sim 1 |
4G Bands:TD-LTE 2300(band 40) / 2500(band 41) FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 900(band 8) / 850(band 5)3G Bands: UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz2G Bands: GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz GPRS:Available EDGE:Available |
|
Sim 2 |
2G Bands: GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.9999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |