Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹6,800 |
|
₹6,664 |
*All discounts can be availed in the cart page
This product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Tecno |
| Model ID | : i3 |
Display Mobile | |
| Display Type | : HD, IPS |
| Display Size | : 5 inches(12.7 cm) |
General Features | |
| Business Features | : Document Viewer, Adobe Reader |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 16 GB |
| RAM | : 2 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 8 MP |
| Primary Camera Range | : 8 - 10.9 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 8 MP |
| Video Recording | : Yes , HD Recording at 1280 x 720 |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 3050 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic |
| Warranty Summary | : 100 days replacement, 12+1 months warranty |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Earphone / Headphone, Battery, Charger, Data Cable, Adaptor, Screen Protector, User Manual, Warranty Card |
8MP Ultra Pixel Low Light Camera with Quad Flash Support. ƒ/2.0 large aperture, even in the night is beautiful. Greatly enhance the color, sharpness and noise reduction performance, take pictures or video, can withstand scrutiny.
| NETWORK | GSM : 850/900/1800/1900 LTE FDD: Band 1/3/5/8 |
WCDMA : Band 1/5/8 LTE TDD : Band 40 |
| Body | 142.75*70.5*7.9mm | Dual Nano-SIM card |
| Display | 5.0" | 1280*720 HD IPS |
| Platform | HiOS based on Android 7.0 Nougat | 1.3GHz 64bit Quad Core Processor |
| Memory | 16GB ROM, 2GB RAM | Up to 128GB |
| Camera | 8MP Night Selfie Camera (with Front LED Flash & Screen Flash) | 8MP Rear Camera (with Quad LED Flash) |
| Battery | 3050mAh | |
| Other Features | Support GPS Support Bluetooth Support Ambient Light Sensor Voice Assistance |
Support WiFi Support G-Sensor Support Proximity Sensor |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.8590 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |