Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹13,990 |
|
₹12,790 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Tecno |
Display Mobile | |
| Display Type | : Full HD |
| Display Size | : 6.95 inches(17.65 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android 11 |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 128 GB |
| RAM | : 6 GB |
| Expandable Storage | : 256 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 48 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 8 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 7000 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Manufacturing Defects |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Charger, Data Cable, Adaptor, Screen Protector, User Manual, Warranty Card, Back Cover |
Tecno Pova 2 128GB presents a lot of useful features at an affordable range. You can rely on the smartphone with an amazing camera setup, exclusive storage space and speedy processor layout. Further for the gamers, Tecno has incorporated an exclusive WeZone backed by enhanced game acceleration features.
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.17990 |
| Common or Generic Name | tecno |
| Net Contents / Net Quantity | tecno |
| Manufacturer's Name and Address | tecno |
| Packer's Name and Address | tecno |
| Marketer's name and Address | tecno |
| Importer's Name and Address | tecno |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |