Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹13,949 |
|
₹13,749 |
*All discounts can be availed in the cart page
This product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Tecno |
| Model ID | : LD7j |
Display Mobile | |
| Display Type | : Full HD |
| Display Size | : 6.8 inches (17.27 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| SIM Size | : Nano |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android 10 |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 128 GB |
| RAM | : 6 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : No |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 16 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 8 MP |
Battery | |
| Battery Type | : Li-Ion |
| Battery Capacity (mAh) | : 6000 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Adaptor, Warranty Card |
If you love playing games but do not like to carry your laptop around wherever you go, then you must check out the amazing Techno POVA smartphone. Equipped with an octa-core G80 processor and up to 4 GB of RAM, this smartphone helps you multitask with ease. Also, you can take your love for photography to the next level without having to invest in costly cameras as this smartphone comes with an AI quad-rear camera. Moreover, the large 6000 mAh battery ensures that you can play games, answer calls, and do more without worrying about constant recharges.
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.13999 |
| Common or Generic Name | Tecno Pova Mobile |
| Net Contents / Net Quantity | 1 |
| Manufacturer's Name and Address | Bharath Highland Sellers, Theni |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |
| Disclaimer | Buyers are advised to check BIS Standard Mark (ISI Mark) on the products wherein such certification is mandatory. For more information please check the list of products under compulsory certification by the Bureau of Indian Standards at https://www.bis.gov.in/product-certification/products-under-compulsory-certification/scheme-i-mark-scheme/ |