Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹999 |
|
₹882 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreThe Allchemy Hanging Jar Lamp
The Allchemy presents you a Hanging Jar Lamp style candle holder with antique finish silver colour. You can use it as a candle holder, for decoration purpose, can be used as centre table show piece, dining table, showcase. It can be hanged as we have provided a rope fiting with this set. It enhances the look of your home as it looks fabulous when used as a candle holder. These handmade Glass candle holders are made of clear glass with a metal band that holds the rope handle .Fill it with a pillar candle, tea lights or small votive candles to make a big impact on your room's decor. Create a lovely ambience for your guests at dinner, parties housewarmings and many more with these luxurious glass lantern.
Key Feature | |
| Brand | : Other |
Lamps Specifications | |
| Bulb Attached | : No |
| Type | : Electric |
Basic Features Specifications | |
| Material | : Metal |
| No of Pieces | : 1 |
Home & Kitchen Color Specifications | |
| Color | : Yellow |
Product Dimension Specifications (in cm) | |
| Length (in cm) | : 13 cm |
| Breadth (in cm) | : 13 cm |
| Height (in cm) | : 18 cm |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.1199 |
| Common or Generic Name | The Allchemy Hanging Jar Lamp |
| Net Contents / Net Quantity | 1 |
| Manufacturer's Name and Address | 110A & 111A 1st floor, Krishna Plaza, Tejghari, Meerut |
| Packer's Name and Address | 110A & 111A 1st floor, Krishna Plaza, Tejghari, Meerut |
| Marketer's name and Address | 110A & 111A 1st floor, Krishna Plaza, Tejghari, Meerut |
| Importer's Name and Address | 110A & 111A 1st floor, Krishna Plaza, Tejghari, Meerut |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |