Product Sold Out
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Trio |
Memory & Storage Features | |
| Internal Storage | : 64 MB |
| RAM | : 32 MB |
| Memory Card Slot | : Yes |
| Expandable Storage | : 32 GB |
General Features | |
| Audio Formats Supported | : AAC, AMR, MID, MP3, WAV,etc |
| Internet Connectivity | : Yes |
| Radio | : Yes |
| Video Formats Supported | : 3GP, MP4, MPEG, AVI, RM,RMVB,etc |
| Video Playback | : Yes |
| Voice Call | : Yes |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Video Calling | : No |
| Form | : Bar |
| SIM Size | : Micro + Regular |
| Keypad | : Yes, Alphanumeric |
| Call Features | : Conference Call, Call divert, Loudspeaker |
| Handset Color | : Blue |
Dimensions | |
| Dimensions | : 110.7X47.6X14.2mm |
Network Specification | |
| Network Type | : 2G |
Battery | |
| Battery Type | : Li-Ion |
| Removable Battery | : Yes |
| Battery Capacity (mAh) | : 2500 mAh |
| Talktime | : 6 hrs |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Earphone / Headphone, Battery, Charger, User Manual |
Brand- Trio
Model- Trio T3 Plus+
Product Highlights
• 1.77 inch high-definition display
• CIF Camera with Flash
• 2415 Speaker
• Bluetooth
• Music play / Video play / /Facebook
Product's Basic information
• 2G Network :- GSM900/DCS1800
• Data :- GPRS/WAP/MMS
• SIM :- Dual SIM dual standby
• CPU :- SPRD 6533G, HA001
• Memory :- 64+32
• Screen Size :- 1.77 inch high-definition display
• Resolution :- 128*160 QCIF
• Camera :- 0.08 Mega-pixel back
• Flash light :- yes
• GPS :- No
• WLAN :- No
• Greytooth :- Yes
• FM Radio :- Yes
• G-sensor :- No
• USB :- Micro 5Pin
• TF Card :- Support up to 32 GB
• Speaker :- 2415 Speaker with 0.8 W output (2 in 1)
• Audio jack :- 3.5mm jack
• Dimensions :- 110.7 x 47.6 x 14.2 mm
• Weight: :- TBD
• Colors :- TBD
• Languages - Gujarati, Hindi, English, Tamil
Battery
• Battery Capacity: :- 17A / 2500 mAh
• Standby time :- 350 hours
• Talk Time :- 6 hours
Multimedia
• Music play :- Yes
• Radio :- Yes
• Video play :- Yes
• Sound recorder :- Yes
• Video recorder :- Yes
• Audio Format :- AAC, AMR, MID, MP3, WAV,etc
• Video Format :- 3GP, MP4, MPEG, AVI, RM,RMVB,etc.
Phonebook
• Phonebook :- 500 number
• Memory status :- TBD
• Search Mode :- By name
Message
• Email :- No
• SMS :- Yes, Threaded view
• MMS :- Yes
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.1299 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |