Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹11,990 |
|
₹10,790 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know More| CONVENIENCE FEATURES | |
|---|---|
| Other Convenience Features | Buzzer, Voltage Control, Cold Inlet |
| Digital Display | No |
| Lint Filter | Yes |
| INSTALLATION & DEMO | |
|---|---|
| Installation & Demo |
This product does not require installation. The features of the product are presented in the user manual that comes with it. Hence, the manufacturer does not provide on-site installation or demo for the product. In case of any queries about the installation or the features of product, kindly call us...View More
|
| GENERAL | |
|---|---|
| Load Type | Top Loading |
| Brand | Videocon |
| Shade | Ebony Black |
| Type | Washing Machine |
| Washing Capacity | 7.5 kg |
| Spin Cycle Duration | 10 min |
| In-built Heater | No |
| Maximum Spin Speed | 740 rpm |
| Water Level Selector | Yes |
| Wash Cycle Duration | 15 min |
| Washing Method | Pentafin Pulsator |
| Model Name | Zaara Royale VS75Z11 |
| Function Type | Semi Automatic |
| Technology Used | Anti Bacteria Technology (Germ Free) |
| Dryer Type | Air Dry |
| WASH MODES | |
|---|---|
| Hot Wash | Yes |
| Wash Program Types | 4 - Auto Soak Wash |
| DIMENSIONS | |
|---|---|
| Weight | 40 kg |
| Height | 94 cm |
| Width | 80 cm |
| Depth | 48 cm |
| WARRANTY | |
|---|---|
| Covered in Warranty | All Parts excluding Outer Cabinet and Plastic Parts from the Date of Purchase will be Covered under Warranty. This also covers all Manufacturing Defects. |
| Warranty Summary | 2 Years Comprehensive Warranty from Videocon |
| Not Covered in Warranty |
Parts: Outer cabinet and plastic parts. Any accessories external to the product. The product is not used according to the instructions given in the instructions manual. Defects caused by improper use as determined by the company personnel. Modification or alteration of any nature made in the electri...View More
|
| POWER FEATURES | |
|---|---|
| Spin Motor Rating | 180 W |
| Power Consumption | 380 W |
| Power Requirement | 230 V, 50 Hz |
| Wash Motor Rating | 380 W |
| IN THE BOX | |
|---|---|
| 1 Washing Machine, Inlet Pipe, User Manual, Outlet Pipe |
| BODY FEATURES | |
|---|---|
| Transparent Window Display | Yes |
| Outer Body Material | PP |
| Other Body Features | Deco Knob, Jog Knobs |
| Wheel Support | Yes |
| ADDITIONAL FEATURES | |
|---|---|
| Other Features | Super Dry, Double Magic Filter, Collar Scrubber, Water Level, Unique and Clean Look, Hi Gloss Top Look, Spin Shower: Centre Waterfall, Scooper Pulsator |
Washing Machine Specification | |
| Function Type | : Semi-Automatic |
| Loading Type | : Top |
Wash | |
| Dryer Capacity | : 7.5 |
| Wash Load (in Kg) | : 7.5 Kg |
| Wash Load Range | : 7.1 Kg - 8 Kg |
Warranty Details | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Duration | : 1 Year |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.11990 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |