Product Sold Out
This is a pre-owned product that has been professionally restored to working order and undertaken multiple levels of quality check. This item may or may not come with original box & brand accessories.
Know MoreGet flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CRefurbished products are like new products with no or minimum wear and tear. These products are tested by professionals and verified to function properly. These are sold at a much lower price than new ones. Products are covered in Return Policy and come with seller warranty.
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Xiaomi |
Display Mobile | |
| Display Type | : IPS LCD |
| Display Size | : 5.5 inches(13.97 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : Gold |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android Nougat 7.1.1 |
Renew Specification | |
| Product Type | : Smartphones |
| Connectivity | : 4G VoLTE |
| Additional Connectivity Features | : Bluetooth, WiFi |
| No. of Cores | : Octa Core |
| No. of SIM | : Dual SIM |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 64 MB |
| RAM | : 4 GB |
| Expandable Storage | : upto 128 GB |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 12 MP |
| Flash | : Dual LED |
| Front Facing Camera | : 12 MP |
Unboxed/Refurbished Phones Warranty | |
| Warranty Available | : Seller Warranty |
| Device Warranty | : 3 Months |
In the Box | |
| Box Contents | : Handset, Charger |
Xiaomi Mi A1
This is a seller refurbished product with 3 months warranty the product being refurbished roduct might have slight usage marks physically on the product and should not form the reason for exchanging this product.
Product features & other details are also mentioned in the listing.
Items will come in plain white box and the contents of the box will be Handset, Compatible - USB Cable & Adaptor. There is no warranty of the compatible accessories provided with this handset.
Happy Buying!!
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.15999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |
| Condition | Condition Description | Accessories |
| Unboxed | Like New No Functional Defects |
Original |
| Superb | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Good | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Fair | No functional defects Few noticeable scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |