Product Sold Out
This is a seal-opened quality checked product with original brand warranty.
Know MoreGet flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Xiaomi |
Display Mobile | |
| Display Type | : Full HD |
| Display Size | : 5.5 inches(13.97 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : BLACK |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android Nougat 7.1.1 |
| Processor | : 2 GHz MT6592T |
Renew Specification | |
| Product Type | : Smartphones |
| Connectivity | : 4G |
| No. of Cores | : Octa Core |
| No. of SIM | : Dual SIM |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 64 GB |
| RAM | : 4 GB |
| Expandable Storage | : upto 128 GB |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 12 MP |
| Flash | : LED |
| Front Facing Camera | : 5 MP |
Unboxed/Refurbished Phones Warranty | |
| Device Warranty | : 6 Months |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
Xiaomi Mi A1 smartphone was launched in September 2017. The phone comes with a 5.50-inch touchscreen display with a resolution of 1080 pixels by 1920 pixels.The Xiaomi Mi A1 is powered by 2GHz octa-core Qualcomm Snapdragon 625 processor and it comes with 4GB of RAM. The phone packs 64GB of internal storage that can be expanded up to 128GB via a microSD card. As far as the cameras are concerned, the Xiaomi Mi A1 packs a 12-megapixel primary camera on the rear and a 5-megapixel front shooter for selfies. The Xiaomi Mi A1 runs Android 7.1.2 and is powered by a 3080mAh non removable battery. It measures 155.40 x 75.80 x 7.30 (height x width x thickness) and weigh 168.00 grams. The Xiaomi Mi A1 is a dual SIM (GSM and GSM) smartphone that accepts Nano-SIM and Nano-SIM. Connectivity options include Wi-Fi, GPS, Bluetooth, Infrared, USB OTG, 3G and 4G (with support for Band 40 used by some LTE networks in India). Sensors on the phone include Compass Magnetometer, Proximity sensor, Accelerometer, Ambient light sensor and Gyroscope.
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.13999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | China |
| Condition | Condition Description | Accessories |
| Unboxed | Like New No Functional Defects |
Original |
| Superb | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Good | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Fair | No functional defects Few noticeable scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |