Product Sold Out
This is a pre-owned product that has been professionally restored to working order and undertaken multiple levels of quality check. This item may or may not come with original box & brand accessories.
Know MoreGet flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CRefurbished products are like new products with no or minimum wear and tear. These products are tested by professionals and verified to function properly. These are sold at a much lower price than new ones. Products are covered in Return Policy and come with seller warranty.
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Xiaomi |
Display Mobile | |
| Display Type | : IPS Capacitive Touch Screen |
| Display Size | : 5 inches(12.7 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : Grey |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android Marshmallow 6.0.1 |
| Processor | : Octa core, 1.4 GHz, Cortex A7 |
Renew Specification | |
| Product Type | : Smartphones |
| Connectivity | : 4G |
| No. of Cores | : Octa Core |
| No. of SIM | : Dual SIM |
Model | |
| Model Name | : Redmi 4A |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 32 GB |
| RAM | : 2 GB |
| Expandable Storage | : 256 GB |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 13 MP |
| Flash | : LED |
| Front Facing Camera | : 5 MP |
Unboxed/Refurbished Phones Warranty | |
| Warranty Available | : Seller Warranty |
| Device Warranty | : 3 Months |
In the Box | |
| Box Contents | : Handset, Charger |
| LAUNCH | Announced | 2016, November |
|---|---|---|
| Status | Available. Released 2016, November |
| BODY | Dimensions | 139.9 x 70.4 x 8.5 mm (5.51 x 2.77 x 0.33 in) |
|---|---|---|
| Weight | 131.5 g (4.66 oz) | |
| Build | Plastic body | |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|---|
| Size | 5.0 inches, 68.0 cm2 (~69.0% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~296 ppi density) |
| PLATFORM | OS | Android 6.0.1 (Marshmallow); MIUI 10 |
|---|---|---|
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) | |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 | |
| GPU | Adreno 308 |
| MEMORY | Card slot | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
|---|---|---|
| Internal | 16/32 GB, 2 GB RAM |
| MAIN CAMERA | Single | 13 MP, AF, f/2.2 |
|---|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama | |
| Video | 1080p@30fps |
| SELFIE CAMERA | Single | 5 MP, f/2.2 |
|---|---|---|
| Video |
| SOUND | Loudspeaker | Yes |
|---|---|---|
| 3.5mm jack | Yes | |
| - Active noise cancellation with dedicated mic |
| COMMS | WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|---|
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE | |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS | |
| Infrared port | Yes | |
| Radio | FM radio | |
| USB | microUSB 2.0 |
| FEATURES | Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
|---|
| BATTERY | Non-removable Li-Ion 3120 mAh battery |
|---|
| MISC | Colors | Gold, Rose Gold, Dark Gray |
|---|---|---|
| Price | About 110 EUR |
| TESTS | Camera | Photo / Video |
|---|
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.0 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |
| Condition | Condition Description | Accessories |
| Unboxed | Like New No Functional Defects |
Original |
| Superb | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Good | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Fair | No functional defects Few noticeable scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |