Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹10,499 |
|
₹9,310 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Xiaomi |
Display Mobile | |
| Display Type | : Capacitive Touch Screen |
| Display Size | : 5.5 inches(13.97 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android 8.0 (Oreo) |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 64 GB |
| RAM | : 4 GB |
| Expandable Storage | : upto 128 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 12 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 5 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 3080 mAh |
Mobile & Tablets Seller Warranty Details | |
| Device Warranty Seller | : 6 Months |
| Warranty Available Seller | : Seller Warranty |
In The Box | |
| Box Contents | : User Manual |
| OS | Android |
| RAM | 4 GB |
| Item Weight | 163 g |
| Product Dimensions | 15.5 x 0.7 x 7.6 cm |
| Batteries: | 1 A batteries required. (included) |
| Item model number | A1 |
| Wireless communication technologies | Bluetooth, WiFi Hotspot |
| Connectivity technologies | GSM, (850/900/1800/1900 MHz), HSDPA, (850/900/1900/2100 MHz), 4G LTE, (2100/1800/850/2600/900/800/2600/2300 MHz), EDGE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Special features | Dual SIM, GPS, Music Player, Video Player, FM Radio, Fingerprint (rear-mounted), Accelerometer, Gyro sensor, Proximity sensor, E-mail |
| Other camera features | 5MP |
| Form factor | Touchscreen Phone |
| Weight | 163 Grams |
| Colour | Black |
| Battery Power Rating | 3080 |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.15999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | China |