Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹13,499 |
|
₹13,299 |
*All discounts can be availed in the cart page
This product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreDisplay Mobile | |
| Display Type | : Full HD |
| Display Size | : 5.5 inches(13.97 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android |
Memory and Storage | |
| RAM | : 4 GB |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 13 MP |
| Primary Camera Range | : 11 MP & More |
| Front Facing Camera | : 5 MP |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Device Warranty | : 1 Year |
MRP of YU Yunicorn Mobile - 13499/ -
MRP of Data Cable 999/-
MRP of Combo - 14498/-
This product comes with Manufacturer warranty only, please check for service center near you. No replacement . return shall be done due to non availability of service center in your area. Also all the repair/ return should be done from service center only, only DOA(Dead on Arrival ) approved by service center shall be taken back for return
| IMPORTANT NOTE |
|---|
|
Store everything, from music and movies to games and pictures, on this 'Flagship Redefined' Yunicorn smartphone. Get one today, and explore the world of Internet entertainment in style.
| GENERAL FEATURES | |
|---|---|
| Brand | Yu |
| Handset Color | Gold Rush |
| Form | Bar |
| SIM Size | Nano SIM |
| Call Features | Loudspeaker |
| Model Name | Yunicorn |
| Touch Screen | Yes |
| SIM Type | Dual Sim, LTE + LTE |
| Model ID | YU5530 |
| In the Box | Handset, Charger, Hand-free, USB Cable, User Guide, Warranty Card, Sim Tray Gear |
| IMPORTANT NOTE | |
|---|---|
| The Second SIM Slot of this Dual SIM Phone Accepts Either a Nano SIM Card or a microSD Memory Card, 4G Connectivity and Phone Features Depend on the Carrier and the Location of the User |
| CAMERA | |
|---|---|
| Video Recording | Yes, 1920 x 1080 |
| Flash | Dual LED Flash |
| Secondary Camera Features | 4P Lens, f/2.0 |
| HD Recording | HD, Full HD |
| Rear Camera | Yes, 13 MP |
| Front Facing Camera | Yes, 5 MP |
| Primary Camera Features | PDAF, f/2.2, 5 Lens, EIS, Slow Motion, Time Lapse |
| MULTIMEDIA | |
|---|---|
| Video Player | Yes, Supports MP4, AVI, 3GP, Full HD |
| Sound Enhancement | 95 dB Bottom Facing Speaker, Dual Microphone with Noise Cancellation, DTS Sound, Single Speaker |
| Music Player | Yes, Supports WAV, MP3, MP2, AAC, AMR-NB, AMR-WB, MIDI |
| INTERNET & CONNECTIVITY | |
|---|---|
| Network Type | 4G, 3G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Preinstalled Browser | Android |
| Bluetooth | Yes, v4.1 |
| Charging Point | USB |
| Internet Features | |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| USB Connectivity | Yes |
| Tethering | Wi-fi Hotspot |
| OTHER FEATURES | |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint, Gravity Sensor, Proximity Sensor, Light Sensor, Accelerometer |
| Hybrid Sim Slot | Yes |
| Additional Features | LED Notification Light |
| DISPLAY | |
|---|---|
| Resolution | Full HD, 1920 x 1080 Pixels |
| Other Display Features | 2.5D Glass |
| Size | 5.5 inch |
| DIMENSIONS | |
|---|---|
| Weight | 172 g |
| Size | 75.4x153.3x8.5 mm |
| WARRANTY | |
|---|---|
| Warranty Summary | 1 Year Manufacturer Warranty for Phone and 6 Months Warranty for in the Box Accessories |
| BATTERY | |
|---|---|
| Removable Battery | No |
| Type | Li-Polymer, 4000 mAh |
| MEMORY AND STORAGE | |
|---|---|
| Expandable Memory | microSD, upto 128 GB |
| Memory | 4 GB RAM, 32 GB ROM |
| Internal | 32 GB |
| PLATFORM | |
|---|---|
| Operating Freq | GSM - 850, 900, 1800, 1900; WCDMA - 2100 (B1 / B8); 4G LTE (FDD) - B3 / B5, LTE (TDD) - B40 |
| OS | Android v5.1.1 (Lollipop) |
| Processor | 1.8 GHz + MediaTek Helio P10 (MT6755), Octa Core |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.13499 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |