Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹4,100 |
|
₹3,617 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreDisplay Mobile | |
| Display Color | : 16.7 M |
| Display Type | : IPS Curved Display |
| Display Size | : 4.5 inches(11.43 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| SIM Size | : Micro + Regular |
| Handset Color | : Grey |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Lollipop |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 8 GB |
| RAM | : 1 GB |
| Expandable Storage | : 32 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : No |
| USB Connectivity | : Yes |
| Bluetooth | : Bluetooth v2.1 with A2DP |
| Audio Jack | : 3.5 mm |
| Wap | : Yes |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 5 MP |
| Primary Camera Range | : 5 - 7.9 MP |
| Flash | : LED |
| Video Recording | : Yes |
| Front Facing Camera | : 2 MP |
| Zoom | : Digital Zoom - 4x |
| Video Recording Resolution | : 1280 x 1024 Pixels |
Battery | |
| Battery Type | : Li-Ion |
| Battery Capacity (mAh) | : 1800 mAh |
| Talktime | : Up to 25 hours |
Other Phone Features | |
| Call Memory | : Practically Unlimited |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic, Manufacturing Defects, Repair Only, Replacement |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Data Cable, Battery, Adaptor, Charger, Screen Protector, User Manual, Handset, Warranty Card, Earphone / Headphone, Back Cover |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.4299 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |