Product Sold Out
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : ZIOX |
Display Mobile | |
| Display Color | : 16 M |
| Resolution Type | : 480 x 854 Pixels |
| Display Type | : FWVGA |
| Display Size | : 5 inches(12.7 cm) |
General Features | |
| Internet Connectivity | : Yes |
| Voice Call | : Yes |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Video Calling | : Yes |
| Form | : Bar |
| SIM Size | : Micro |
| Call Features | : Conference Call, Loudspeaker |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android v6.0 Marshmallow |
| Graphics | : Mali-T400 MP2Mali-T400 MP2 |
| Processor | : 1.3GHz Quad Core |
Dimensions | |
| Dimensions | : 143.8 x 72 x 9.25 mm |
| Weight | : 160 g |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 8 GB |
| Memory Card Slot type | : microSD |
| RAM | : 1 GB |
| Expandable Storage | : Upto 32 GB |
Internet & Connectivity | |
| Supported Networks | : 2G,3G,4G |
| GPRS | : Yes |
| Edge | : Yes |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : |
| GPS Support | : Yes, A-GPS |
| Bluetooth | : Yes |
| Audio Jack | : 3.5 mm |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 5 MP |
| Primary Camera Range | : 5 - 7.9 MP |
| Flash | : LED |
| Front Facing Camera | : 2 MP |
| Video Recording | : Yes |
| Camera Features | : Auto Focus |
Battery | |
| Battery Type | : Li-Ion |
| Battery Capacity (mAh) | : 2450 mAh |
| Talktime | : Upto 6 Hrs |
Multimedia | |
| Audio Formats Supported | : Mp3 |
| FM | : Yes |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Data Cable, Adaptor, User Manual, Warranty Card |
|
|
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Ziox Astra 4G | Intex Aqua Strong 5.1 | Micromax Bolt Selfie | Swipe Elite 2 Plus | |
| RAM | 1GB | 1GB | 1GB | 1GB |
| ROM | 8GB | 8GB | 8GB | 8GB |
| Screen Size | 5" Inch | 5" Inch | 4.5" Inch | 5" Inch |
| Network | 4G VoLTE | 4G VoLTE | 4G | 4G VoLTE |
| Camera | 5MP (Rear) 2MP (Front) |
5MP (Rear) 2MP (Front) |
5MP (Rear) 5MP (Front) |
5MP (Rear) 2MP (Front) |
| Battery | 2450 mAh | 2800 mAh | 1750 mAh | 2500 mAh |
| Operating System | Android v6.0 (Marshmallow) |
Android v6.0 (Marshmallow) |
Android v5.1 (Lollipop) |
Android v5.1 (Lollipop) |
| Price | Rs.3999/- | Rs.5200/- | Rs.5250/- | Rs.4444 /- |
Ziox Astra 4G smartphone was launched on 19th January 2017. The phone is a 4G VoLTE Smartphone and comes with a 5.0-inch FWVGA display with a resolution of 854 pixels by 480 pixels. Ziox Astra 4G is powered by 1.3 GHz Quad-Core processor and it comes with 1GB RAM. The phone packs 8GB of internal storage that can be expanded up to 32GB with a memory card. As far as the cameras are concerned, Ziox Astra 4G packs a 5 megapixel rear camera on the rear and a 2 megapixel front camera. Ziox Astra 4G runs Android Marshmallow v6.0 and is powered by a 2450mAh battery. The phone weighs just 160 gms and is a dual SIM smartphone. The phone supports MP3 audio player formats; connectivity options include Wi-Fi and Bluetooth.
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.5353 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |