Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹2,699 |
|
₹2,381 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : ZIOX |
Display Mobile | |
| Display Type | : Capacitive Touch Screen |
| Display Size | : 4 inches(10.16 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : 6.0 |
| Processor | : 1.2 GHz Quad Core |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 4 GB |
| RAM | : 512 MB |
| Expandable Storage | : microSD, upto 32 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : No |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 3G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 2 MP |
| Primary Camera Range | : 2 MP & Below |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 0.3 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 2000 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic, Manufacturing Defects |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Earphone / Headphone, Battery, Charger, User Manual |
| List of Ziox Service Centres |
Specifications - Ziox Astra Nxt+ Dual SIM Android Mobile Phone - Black General Brand Ziox Model Astra Nxt+ Platform Features Colour Black Phone Type Touchscreen Network Type GSM Operating Frequency GSM 900/1800 MHz UMTS : 2100 MHz SIM Type Dual SIM Processor 1.2 GHz Quad Core Chipset SC7731C Operating System Android OS Version 6.0 Marshmallow Sensors G-Sensor Display Features Screen Size 4 in (10.1 cm) Screen Type Capacitive Touchscreen Resolution 800 x 480 Pixels Colour Depth 16.7 M Camera Features Primary 2 MP Secondary 0.3 MP Flash Yes Video Recording Yes Memory Details RAM 512 MB Internal Memory 4 GB Expandable Memory Up to 32 GB Phone Book Depends On Memory SMS Depends On Memory Data & Connectivity GPRS Yes 3G Yes WiFi Yes Bluetooth Yes USB microUSB Navigation A-GPS Audio & Video Features Music Player Yes Video Player Yes Radio Yes Compatibility Audio: MP3, M4A, AAC, 3GP, OGG, WAV, MID Video: 3GP, MP4, MKV, AVI, FLV Battery Details Type Lithium-ion Capacity 2000 mAh Warranty - 1 Year Manufacturer Warranty on Mobile Phone Package Contents - 1 Handset 1 Battery 1 Charger 1 Data Cable 1 Headset User Manual
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.3703 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |