Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹20,750 |
|
₹19,550 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know More| GENERAL | |
|---|---|
| Brand | ZOTAC |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce GTX 760 |
| GPU Clock | 993 MHz |
| RAMDAC Clock Speed | 400 |
| Bus Standard | PCI Express 3.0 x16 |
| Cooling and Heatsink | Fan: 1 |
| Model ID | GeForce GTX 760 |
| Power Supply Required | 600 W |
| Part Number | ZT-70401-10P |
| MEMORY | |
|---|---|
| Memory | 256-bit, 2 GB GDDR5 Memory with 6008 MHz |
| DISPLAY | |
|---|---|
| Maximum Resolution | 2560 x 1600 (Digital) |
| TECHNOLOGIES SUPPORTED | |
|---|---|
| Graphics Technologies Supported | Microsoft DirectX v11.1, Open GL Optimization v4.3, 3-way NVIDIA SLI Ready support |
| 3D Support | Yes support |
| CONNECTIVITY | |
|---|---|
| DVI and HDMI Interface | 2 x DVI Output Out, Yes x Dual Link DVI Out, 1 x HDMI Output Out, DVI-to-VGA Adapter, Dual Molex to 6-pin PCIe Adapter |
| Other Interface | 1 x Display Port Out, 1 x Dual Link DVI-I, 1 x Dual Link DVI-D, 3-way Dual SLI Bridge Connectors |
| HD Content Support | HDCP Support and HDTV Support |
| SYSTEM REQUIREMENTS | |
|---|---|
| Supported OS | 8, Windows: 7 |
| Other System Requirements | 170 Watt Maximum Power Consumption |
| INCLUDED TECHNOLOGIES | |
|---|---|
| Software Included | Driver CD |
| DIMENSIONS | |
|---|---|
| Dimensions | 240 x 111.15 |
| OTHER FEATURES | |
|---|---|
| Additional Features | HDMI 1.4a, NVIDIA SMX Shader Architecture, NVIDIA GPU Boost Technology, NVIDIA Adaptive Vertical Sync Technology, GPU: 1059 MHz (Boost), 1152 Processor Cores, NVIDIA CUDA Technology, Display Port 1.2, PCI Express 1.1 Compatible, RoHS Compliant, High-quality Triple Display for Gaming, NVIDIA PhysX Technology, Dynamic Overclocking Intelligence |
| WARRANTY | |
|---|---|
| Warranty Type | Repair or Replacement |
| Warranty Summary | 2 Years Warranty from Supplier with Additional 3 Years after Registering with Zotac. Please Visit: www.zotac.com/support/warranty-manager/register.html for Registration |
| Service Type | Carry In |
Key Feature | |
| Model ID | : GTX 760 |
Graphic Card Details | |
| Graphic Card Memory | : 2 GB |
What is in the Box | |
| Items in the Box | : Warranty Card |
Warranty Details | |
| Duration | : 2 Years |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.0 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |