Product Sold Out
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Lifestyle | : Everyday Use |
| Brand | : ZTE |
| Model ID | : ZTE B2016 |
| Part Number | : ZTE AXON MINI |
Display Mobile | |
| Display Color | : 16 M |
| Display Type | : AMOLED |
| Display Size | : 5.2 Inches(13.21 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : Gold |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android Lollipop 5.1 |
| Processor | : 1 .5 GHZ |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 32 GB |
| RAM | : 3 GB |
| Expandable Storage | : upto 128 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : 4G VOLTE |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 13 MP |
| Flash | : LED |
| Front Facing Camera | : 8 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 2800 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Repair Only |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Earphone / Headphone, Data Cable, Adaptor, User Manual, Warranty Card, Back Cover |
| LAUNCH | Announced | 2015, October |
|---|---|---|
| Status | Available. Released 2015, November |
| BODY | Dimensions | 143.5 x 70 x 7.9 mm (5.65 x 2.76 x 0.31 in) |
|---|---|---|
| Weight | 140 g (4.94 oz) | |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|---|
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~74.2% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) | |
| 3D Touch display (only ZTE Axon mini Premium) MiFavor 3.2 |
| PLATFORM | OS | Android 5.1.1 (Lollipop) |
|---|---|---|
| Chipset | Qualcomm MSM8939v2 Snapdragon 616 (28 nm) | |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) | |
| GPU | Adreno 405 |
| MEMORY | Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
|---|---|---|
| Internal | 32 GB, 3 GB RAM |
| MAIN CAMERA | Single | 13 MP, PDAF |
|---|---|---|
| Features | LED flash, panorama, HDR | |
| Video | Yes |
| SELFIE CAMERA | Single | 8 MP |
|---|---|---|
| Video |
| SOUND | Loudspeaker | Yes |
|---|---|---|
| 3.5mm jack | Yes | |
| 32-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
| COMMS | WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
|---|---|---|
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE | |
| GPS | Yes, with A-GPS | |
| Radio | No | |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| FEATURES | Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|
| BATTERY | Non-removable Li-Ion 2800 mAh battery | |
|---|---|---|
| Stand-by | Up to 450 h | |
| Talk time | Up to 20 h |
| MISC | Colors | Gold, Chromium Silver, Rose Gold |
|---|---|---|
| Price | About 300 EUR |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.15999 |
| Common or Generic Name | Mobile phone |
| Net Contents / Net Quantity | 1 |
| Manufacturer's Name and Address | FOURTH FLOOR, 67/5707 A3, PENTA MENAKA,, SHANMUGHAM ROAD, MARINE DRIVEErnakulam, KL 682031India+91 79074 13699 |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |