Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹5,999 |
|
₹5,880 |
*All discounts can be availed in the cart page
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreThis Rudraksha belongs to Twelve Panth. In actual it was originally 12 and a half path initially. The world is run by Terah Mukh i.e. four faced Brahmma, Tri(three) Mukh Vishnu, Chah(six) Mukhi Shankar. The wearer of this Rudraksha get all the blessing of the above deities and get the Darshan of all of them. All these powers remains with the wearer of this Rudraksha. This Rudraksha removes all the sins. The person who wear this Rudraksha get Punya equivalent to the donating 108 cows.
The 12 Mukhi Rudraksha is the Centre of Brilliancy and Lustre and Radiance and Strength of 12 forms of the God The Sun SURYA. The wearer of this Rudraksha gets the quality of Surya to move continuously with brilliant radiance and strength. This Rudraksha gives knowledge and riches and all the earthly pleasures and is found miraculously effective.
Key Feature | |
| Lifestyle | : Everyday Use |
| Brand | : Others |
Basic Features Specifications | |
| Material | : Wood |
| No of Pieces | : 1 |
Home & Kitchen Color Specifications | |
| Color | : Brown |
Product Dimension Specifications (in cm) | |
| Length (in cm) | : 2 cm |
| Breadth (in cm) | : 2 cm |
| Height (in cm) | : 2 cm |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.7500 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | Astrosale A Unit Of Gurudev Jyotish & Rudraksha Kendra First Floor Sco 1, Sector 11 Panchkula ( HR ) 134107 |
| Packer's Name and Address | Astrosale A Unit Of Gurudev Jyotish & Rudraksha Kendra First Floor Sco 1, Sector 11 Panchkula ( HR ) 134107 |
| Marketer's name and Address | Astrosale A Unit Of Gurudev Jyotish & Rudraksha Kendra First Floor Sco 1, Sector 11 Panchkula ( HR ) 134107 |
| Importer's Name and Address | Astrosale A Unit Of Gurudev Jyotish & Rudraksha Kendra First Floor Sco 1, Sector 11 Panchkula ( HR ) 134107 |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |