Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹369 |
|
₹326 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreActivated Neem Oil is an effective pest and disease control solution for various crops. Derived from the neem tree, it acts as a powerful insecticide and repellent, disrupting the growth, feeding, and reproduction of many pests. Target Pests: Aphids, whiteflies, thrips, mites, bollworm, pod borer, and more. Target Crops: Cotton, Paddy, Tea, Tomato, Brinjal, Cauliflower, Okra, and many more. Key Benefits: Broad-spectrum pest control Prevents fungal diseases like powdery mildew and rust Multi-action protection: repels, disrupts feeding, and inhibits growth Safe for beneficial insects when used as directed Cost-effective and long-lasting protection How It Works: Repels pests and prevents them from feeding Disrupts growth and reproduction Prevents the spread of fungal diseases Reduces pest egg-laying, controlling future infestations
Key Feature | |
| Brand | : katyayani |
Fertilizers Specifications | |
| Organic | : Yes |
Basic Features Specifications | |
| Material | : Plastic |
| No. of Pieces in the box | : 1 |
Product Dimension Specifications (in cm) | |
| Length (in cm) | : 16 cm |
| Breadth (in cm) | : 10 cm |
| Height (in cm) | : 16 cm |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.370 |
| Common or Generic Name | Neem oil |
| Net Contents / Net Quantity | 100ml |
| Manufacturer's Name and Address | Katyayani |
| Packer's Name and Address | Corp Office Mx 175, E7 Extension, Arera Colony, Bhopal- 462016, Madhya Pradesh India |
| Marketer's name and Address | Corp Office Mx 175, E7 Extension, Arera Colony, Bhopal- 462016, Madhya Pradesh India |
| Importer's Name and Address | Corp Office Mx 175, E7 Extension, Arera Colony, Bhopal- 462016, Madhya Pradesh India |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |