Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹650 |
|
₹574 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreTalking Alarm Time Piece
LCD with Blue Back Light
10 min Snooze Function
Temperature Display in degree C & degree F
3 Melody and 4 Step BIP BIP Sound
1 Min. Auto Alarm Stop
12/24 Hour Format Set
Night 9.00 PM to 7.00 AM Talking Shut off Function
Every Hour Time Talking
Sturdy
1 Year Warranty
1 Year long Battery life
A fascinating time piece inclusive of the best features in an alarm clock with three different melodies to choose from, both 12 and 24 hour formats, auto shut off for the talking function at night, and hourly telling of time. The clock would be suitable for all households, to keep in the main room or the night stand. It has a ten minutes snooze function and display showing time and temperature simultaneously.
Key Feature | |
| Brand | : Orpat |
| Model ID | : TAC-387 |
Clock Specifications | |
| No of Batteries | : 2 |
| Type of Battery | : AA |
Table Clock Specification | |
| Type | : Digital |
| Alarm | : Yes |
Basic Features Specifications | |
| Material | : Plastic |
| No of Pieces | : 1 |
Home & Kitchen Color Specifications | |
| Color | : Gold |
Product Dimension Specifications (in cm) | |
| Length (in cm) | : 8 cm |
| Breadth (in cm) | : 8 cm |
| Height (in cm) | : 2 cm |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.699 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |