Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹1,550 |
|
₹1,368 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreBrass Kamandal / Kamandal For Holy Water / Sadhu Kamandal
Beautiful Handcrafted Puja Artical.Beautiful Articles for Your Puja Place / Puja Store.Perfect for Gifting to Your nearest & Dearest Once.Size: H - 33 cm, Length - 18 cm, Width - 18cm
Weight - 1.025 kg
This Kamandalu (Sanskrit) or Kamandal or Kamandalam is an oblong water pot made of Brass.
Kamandalu (Sanskrit) or Kamandal or Kamandalam is an oblong water pot made of a dry gourd (pumpkin) or coconut shell, metal, wood of the Kamandalataru tree or from clay, usually with a handle and sometimes with a spout. Hindu ascetics or yogis often use it for storing drinking water. The water-filled kamandalu, which is invariably carried by ascetics, is stated to represent a simple and self-contained life.
As per the vedantic philosophy, the universe is made up of matter, matter is made up of energy and energy is made up of vibrations. Water acts as a great medium that is capable of absorbing vibrations of all kind. When a yogi sits in meditation, his viberations rise to a higher spiritual level and same is absorbed by the water in the kamandal which gets charged with good positive vibes. This water can then be used for spiritual healing.
Key Feature | |
| Brand | : Other Manufacturer |
Basic Features Specifications | |
| Material | : Brass |
| No of Pieces | : 1 |
Home & Kitchen Color Specifications | |
| Color | : Multicolor |
Product Dimension Specifications (in cm) | |
| Length (in cm) | : 20 cm |
| Breadth (in cm) | : 20 cm |
| Height (in cm) | : 35 cm |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.1999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |