Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹2,100 |
|
₹1,853 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreNAMASTE!!
Here is a beautiful statue of Tara Devi (Also known as Kaali Maa). A tall & heavy sculpture with very fine detailed work. The craft work is very fine, simply a masterpiece. Place it in your living room or reception will give a warm welcome to the guests. It could be a precious gift for your loved ones, or a unique piece of art in your home decor.
Specification:
Size : 8 Inches Height X 5 Inches wide X 8 Inches depth.
Weight : 0.900 kg.
Material : Oxidized Copper with Brass
Ideal For:
Wedding and Corporate Giftings
Home Decor
Indian Religious Culture
About Turquoise Stone:The turquoise stone is rare and valuable in finer grades and has been prized as a gem and ornamental stone for thousands of years owing to its unique hue. Since at least the First Dynasty (3000 BCE), and possibly before then, turquoise was used by he Egyptians and was mined by them in the Sinai Peninsula, called "Country of Turquoise" by the native Monitu
We're the manufaturer of Brass Products, You can also give us custom order of any of your desired item
Note: Quality is a parameter where we make no compromises. The products that we offer to our clients are high in quality, beautifully designed and of high performance. We deliver our clients nothing less than best. The products that are available at our organization are quality checked, before delivering them to the customers.
Basic Features Specifications | |
| Material | : Brass |
| No of Pieces | : 1 |
Home & Kitchen Color Specifications | |
| Color | : Gold |
Product Dimension Specifications (in cm) | |
| Length (in cm) | : 20 cm |
| Breadth (in cm) | : 13 cm |
| Height (in cm) | : 20 cm |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.4620 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |