Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹1,551 |
|
₹1,520 |
*All discounts can be availed in the cart page
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreIlluminate your sacred space with the divine presence of the Divya Aditya Brass Idol, representing Lord Surya, the eternal source of energy, light, and life. Expertly crafted from high-quality brass, this idol reflects traditional Indian artistry and spiritual significance.
Ideal for home mandirs, temples, offices, and vastu placements, the Sun God idol is believed to promote positivity, strength, confidence, and success. Its durable brass construction and classic finish ensure long-lasting use and timeless appeal. A meaningful addition to daily pooja rituals and a thoughtful gift for spiritual occasions, festivals, and housewarming ceremonies.
Key Feature | |
| Brand | : Other |
| Model ID | : Aditya Brass Sun 050 |
Wall Accessories Specifications | |
| Type | : Wall Hangings |
Basic Features Specifications | |
| Material | : Brass |
| No of Pieces | : 1 |
Home & Kitchen Color Specifications | |
| Color | : Gold |
Product Dimension Specifications (in cm) | |
| Length (in cm) | : 12 cm |
| Breadth (in cm) | : 12 cm |
| Height (in cm) | : 12 cm |
IndiMarket | |
| IndiMarket Art | : Temple |
40Dimension and weight (After packaging) | |
| Package Length Unit | : Centimetres |
| Package Width Unit | : Centimetres |
| Package Height Unit | : Centimetres |
| Package Weight Unit | : Grams |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.1751 |
| Common or Generic Name | Aditya Brass Sun |
| Net Contents / Net Quantity | 1 |
| Manufacturer's Name and Address | ServPuja Store,2/1, Gailana Rd, Nalkoop Colony, Khandari, Agra, Uttar Pradesh 282005 |
| Packer's Name and Address | ServPuja Store,2/1, Gailana Rd, Nalkoop Colony, Khandari, Agra, Uttar Pradesh 282005 |
| Marketer's name and Address | ServPuja Store,2/1, Gailana Rd, Nalkoop Colony, Khandari, Agra, Uttar Pradesh 282005 |
| Importer's Name and Address | ServPuja Store,2/1, Gailana Rd, Nalkoop Colony, Khandari, Agra, Uttar Pradesh 282005 |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |