Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹739 |
|
₹652 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKatyayani Sulvet is a powder formulation with 80% Sulphur in water-dispersible granules, ideal for managing fungal issues like Mil-dew, Scab, Rust, and more. It is also effective in controlling mites, making it versatile for crops like grapes, cumin, cowpea, and other fruits and vegetables. Usage: Dosage: 7501000 g per acre depending on the crop and severity Key Benefits: Manages fungal issues and mites effectively. Supports plant health by providing essential nutrients. Safe for beneficial insects and suitable for sustainable farming.
Key Feature | |
| Brand | : katyayani |
Fertilizers Specifications | |
| Organic | : Yes |
Basic Features Specifications | |
| Material | : Plastic |
| No. of Pieces in the box | : 1 |
Product Dimension Specifications (in cm) | |
| Length (in cm) | : 22 cm |
| Breadth (in cm) | : 17 cm |
| Height (in cm) | : 13 cm |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.799 |
| Common or Generic Name | Sulphur 80% wdg |
| Net Contents / Net Quantity | 1000gm |
| Manufacturer's Name and Address | Katyayani |
| Packer's Name and Address | Corp Office Mx 175, E7 Extension, Arera Colony, Bhopal- 462016, Madhya Pradesh India |
| Marketer's name and Address | Corp Office Mx 175, E7 Extension, Arera Colony, Bhopal- 462016, Madhya Pradesh India |
| Importer's Name and Address | Corp Office Mx 175, E7 Extension, Arera Colony, Bhopal- 462016, Madhya Pradesh India |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |