Product Sold Out
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreL-HISTIDINE MONOHYDROCHLORIDE MONOHYDRATE 99% For Biochemistry - 25 GM
Assay (argentometric,
on anhydrous substances min 99.0%
Specific rotation +8.5 to +9.5o
Heavy metals(as Pb) max 0.001%
Ammonium(NH4) max 0.01%
Foreign amino acids max 0.3%
Other ninhydrin-positive
substances(as glycine) max 0.1%
Key Feature | |
| Brand | : Labogens |
| Model ID | : LG2415 |
| Part Number | : LG2415 |
Fertilizers Specifications | |
| Organic | : Yes |
Soil Specifications | |
| Soil Type | : Sea Weed Extract |
Basic Features Specifications | |
| Material | : Other |
| No. of Pieces in the box | : 1 |
Home & Kitchen Color Specifications | |
| Color | : White |
Product Dimension Specifications (in cm) | |
| Length (in cm) | : 5 cm |
| Breadth (in cm) | : 3 cm |
| Height (in cm) | : 3 cm |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.1520 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |