Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹159 |
|
₹156 |
*All discounts can be availed in the cart page
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreThe MIRROR GLASS WORLDWIDE Silver Diamond Shape Mirror set is a great addition to any craft or art project. Each mirror measures 8x11 mm, making them ideal for detailed designs in Lippan art, fabric decoration, mandala art, and jewelry making. The set includes 970 pieces, weighing 100 gm, ensuring you have plenty for various creative applications. Made from premium-quality glass, these mirrors feature a smooth finish and polished edges for safe and easy handling. Lightweight and versatile, they can be easily attached with glue or adhesive, adding brilliance and sophistication to your artistic creations.
Key Feature | |
| Model ID | : K8#100GM |
| Part Number | : K8#100GM |
Wall Accessories Specifications | |
| Type | : Decorative Mirrors |
Basic Features Specifications | |
| Material | : Glass |
| No of Pieces | : 1 |
Home & Kitchen Color Specifications | |
| Color | : Silver |
Product Dimension Specifications (in cm) | |
| Length (in cm) | : 9 cm |
| Breadth (in cm) | : 7 cm |
| Height (in cm) | : 3.5 cm |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.499 |
| Common or Generic Name | Diamond mirror |
| Net Contents / Net Quantity | 1 |
| Manufacturer's Name and Address | MIRROR GLASS WORLDWIDE |
| Packer's Name and Address | MIRROR GLASS WORLDWIDE |
| Marketer's name and Address | MIRROR GLASS WORLDWIDE |
| Importer's Name and Address | MIRROR GLASS WORLDWIDE |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |