Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹7,649 |
|
₹7,497 |
*All discounts can be availed in the cart page
This product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : NOKIA |
Display Mobile | |
| Display Type | : IPS LCD |
| Display Size | : 5.5 inches(13.97 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : Blue |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android 8.0 (Oreo) |
| Processor | : 1.4 GHz |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 8 GB |
| RAM | : 1 GB |
| Expandable Storage | : upto 128 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 8 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 5 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 4000 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Repair Only |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Charger |
Nokia 2.1 smartphone was launched in May 2018. The phone comes with a 5.50-inch touchscreen display with a resolution of 720 pixels by 1280 pixels. Nokia 2.1 price in India starts from Rs. 6,072*.
Nokia 2.1 comes with 1GB of RAM. The phone packs 8GB of internal storage that can be expanded up to 128GB via a microSD card. As far as the cameras are concerned, the Nokia 2.1 packs an 8-megapixel primary camera on the rear and a 5-megapixel front shooter for selfies.
The Nokia 2.1 is powered by a 4000mAh. It measures 153.70 x 77.70 x 9.35 (height x width x thickness) .
Connectivity options include Wi-Fi, GPS, and Bluetooth. Sensors on the phone include the Proximity sensor, Accelerometer, and Ambient light sensor.
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.7999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |