Product Sold Out
This is a pre-owned product that has been professionally restored to working order and undertaken multiple levels of quality check. This item may or may not come with original box & brand accessories.
Know MoreInclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹9,499 |
|
₹8,379 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Refurbished products are like new products with no or minimum wear and tear. These products are tested by professionals and verified to function properly. These are sold at a much lower price than new ones. Products are covered in Return Policy and come with seller warranty.
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : NOKIA |
Display Mobile | |
| Display Type | : TFT |
| Display Size | : 2.4 inches(6.1 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Single Sim |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : BLACK |
Platform Details | |
| Operating System | : Symbian |
| OS Name | : 6.0 |
| Processor | : 1 GHz |
Renew Specification | |
| Product Type | : Smartphones |
| Connectivity | : 3G |
| No. of Cores | : Dual Core |
| No. of SIM | : Dual SIM |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 1 GB |
| RAM | : 1.5 GB |
| Expandable Storage | : 4 GB |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 5 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 1.0 MP |
Unboxed/Refurbished Phones Warranty | |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Warranty Available | : Seller Warranty |
| Warranty Type | : Domestic |
In the Box | |
| Box Contents | : Adaptor, Battery, Charger, Data Cable |
NOKIA 515 DUAL SIM MOBILE PHONE BLACK COLOUR REFURBISHED PHONE
NETWORK Technology
GSM / HSPA
LAUNCH Announced 2013, August. Released 2013, September
Status Discontinued
BODY Dimensions 114 x 48 x 11 mm, 56.7 cc (4.49 x 1.89 x 0.43 in)
Weight 101.1 g (3.56 oz)
SIM Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by)
DISPLAY Type TFT, 256K colors
Size 2.4 inches, 17.8 cm2 (~32.6% screen-to-body ratio)
Resolution 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density)
Protection Corning Gorilla Glass 2
MEMORY Card slot microSDHC (dedicated slot)
Phonebook Yes, 1000 entries
Call records Yes
Internal 256MB 64MB RAM
MAIN CAMERA Single 5 MP
Features LED flash, panorama
Video 320p@30fps
SELFIE CAMERA No
SOUND Loudspeaker Yes
3.5mm jack Yes
COMMS WLAN No
Bluetooth 3.0/ 3.0, A2DP (single SIM only)
GPS No
NFC No
Radio Stereo FM radio, RDS, recording
USB microUSB 2.0
FEATURES Sensors
Messaging SMS(threaded view), MMS, Email, IM
Games Yes + Downloadable
Java Yes, MIDP 2.1
SNS applications
MP4/H.264 player
MP3/WAV/AAC player
Organizer
Predictive text input
BATTERY Type Li-Ion 1200 mAh, removable (BL-4U)
Stand-by Up to 912 h (2G) / Up to 912 h (3G)
Talk time Up to 10 h 18 min (2G) / Up to 5 h 18 min (3G)
MISC Colors White, Black
SAR 0.92 W/kg (head) 1.03 W/kg (body)
SAR EU 1.15 W/kg (head) 1.14 W/kg (body)
Price About 140 EUR
TESTS Display Contrast ratio: 743:1 (nominal) / 2.134:1 (sunlight)
Loudspeaker Voice 66dB / Noise 66dB / Ring 77dB
Audio quality Noise -87.9dB / Crosstalk -81.0dB
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.14999 |
| Common or Generic Name | 515 |
| Net Contents / Net Quantity | HANDSET BATTERY CHARGER |
| Manufacturer's Name and Address | 247, Taj Manzil Ground floor, opp cafe Samundar, Nagpada. Mumbai 400008 |
| Packer's Name and Address | ITECH TRADERS MUMBAI |
| Marketer's name and Address | ITECH TRADERS MUMBAI |
| Importer's Name and Address | ITECH TRADERS MUMBAI |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |
| Condition | Condition Description | Accessories |
| Unboxed | Like New No Functional Defects |
Original |
| Superb | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Good | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Fair | No functional defects Few noticeable scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |