Product Sold Out
This is a pre-owned product that has been professionally restored to working order and undertaken multiple levels of quality check. This item may or may not come with original box & brand accessories.
Know MoreInclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹3,500 |
|
₹3,087 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Refurbished products are like new products with no or minimum wear and tear. These products are tested by professionals and verified to function properly. These are sold at a much lower price than new ones. Products are covered in Return Policy and come with seller warranty.
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : NOKIA |
Display Mobile | |
| Display Type | : TFT |
| Display Size | : 2.4 inches(6.1 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Flip |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android |
Renew Specification | |
| Product Type | : Smartphones |
| Connectivity | : 4G |
| No. of Cores | : Dual Core |
| No. of SIM | : Dual SIM |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 4 GB |
| RAM | : 512 MB |
| Expandable Storage | : 64 GB |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 2 MP |
| Flash | : LED |
| Front Facing Camera | : NA |
Unboxed/Refurbished Phones Warranty | |
| Warranty Available | : Seller Warranty |
| Device Warranty | : 3 Months |
In the Box | |
| Box Contents | : Handset, Charger |
|
Specifications
Model number
Nokia 8110 4G
Type
Smartphone
Operating System (OS)
OS KaiOS
Processor
Chipset Qualcomm MSM8905 Snapdragon 205
CPU Dual-core (2x1.1 GHz Cortex-A7) GPU Adreno 304 Display
Type TFT
Size
Size 2.4 inches, 17.8 cm2 (~27.1% screen-to-body ratio)
Resolution
Resolution 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density)
Number of Sim
Dual Sim
Type of SIM
SIM Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by)
- IP52 certified - drip protection - Flashlight Memory Internal
4GB,
Expandable Memory Slot
512 MB RAM
Standard Battery Features
BATTERY Li-Ion 1500 mAh battery
Stand-by Up to 600 h (3G) Talk time Up to 11 h (3G) Music play Up to 48 h Dual-SIM model Stand-by Up to 408 h Talk time Up to 11 h Internet & Connectivity
COMMS WLAN Wi-Fi 802.11 b/g/n
Bluetooth 4.1, A2DP, LE GPS Yes, with A-GPS Radio FM radio USB microUSB 2.0 Multimedia
SOUND Alert types Vibration, MP3 ringtones
Loudspeaker Yes 3.5mm jack Yes Bluetooth
Yes
Mobile Dimensions
Dimensions 133.5 x 49.3 x 14.9 mm (5.26 x 1.94 x 0.59 in)
Weight
Weight 117 g (4.13 oz)
Camera
CAMERA Primary 2 MP, LED flash
Features Geo-tagging Video Yes Secondary No FM
Yes
Sound Enhancements
SOUND Alert types Vibration, MP3 ringtones
Loudspeaker Yes 3.5mm jack Yes |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.8000 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |
| Condition | Condition Description | Accessories |
| Unboxed | Like New No Functional Defects |
Original |
| Superb | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Good | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Fair | No functional defects Few noticeable scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |