Product Sold Out
This is a pre-owned product that has been professionally restored to working order and undertaken multiple levels of quality check. This item may or may not come with original box & brand accessories.
Know MoreGet flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CRefurbished products are like new products with no or minimum wear and tear. These products are tested by professionals and verified to function properly. These are sold at a much lower price than new ones. Products are covered in Return Policy and come with seller warranty.
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Lifestyle | : Everyday Use |
| Brand | : NOKIA |
| Model ID | : Nokia 5233+ Nokia C5-03+YR Handfree |
Display Mobile | |
| Display Color | : 256 K |
| Resolution Type | : 120 x 160 Pixels |
| Display Type | : TFT Capacitive Touch Screen |
| Display Size | : 3.2 inches(8.13 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Single Sim |
| Form | : Bar |
| SIM Size | : Regular |
| Keypad | : Yes, Alphanumeric |
| Call Features | : Conference Call, Call divert, Loudspeaker |
| Handset Color | : Black & Metallic White |
Platform Details | |
| Operating System | : Symbian |
| OS Name | : symbian |
| Processor | : 312 MHz |
Renew Specification | |
| Product Type | : Feature Phones |
| Connectivity | : 2G |
| Additional Connectivity Features | : Bluetooth, FM, Music Player |
| No. of Cores | : Not Applicable |
| No. of SIM | : Single SIM |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 16 MB |
| RAM | : 32 MB |
| Expandable Storage | : 4 GB |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 2 MP |
| Flash | : No |
| Front Facing Camera | : NA |
| Video Recording | : Yes |
| Zoom | : Digital Zoom |
Unboxed/Refurbished Phones Warranty | |
| Warranty Available | : Seller Warranty |
| Device Warranty | : 3 Months |
In the Box | |
| Box Contents | : Handset, Charger |
Nokia 5233, also known asNokia 5228in some markets, is aSymbian-basedsmartphonelaunched byNokiain 2010, and, by the time of its release, was Nokia's cheapest touchscreen smartphone.[3]It runs onS60 5th editionand its form factor is similar to the 5230, 5235 and 5800 models. As with the Nokia 5800, the 5233 also has a compatibility mode forJavaapplications that are not touchscreen-aware. It works by using part of the screen for displaying the essential buttons required by the program.TheNokia N73is asmartphoneannounced byNokiaon 25 April 2006, as part of theNseries[1]and started shipping on 24 July. The N73 succeeded theN70and packed in numerous multimedia features. It features a 3.2megapixelautofocuscamera, a front camera, a then-large 2.4 inch display, andstereospeakers,[2]all in a relatively slim and pocketable size and form.[3]It runs onSymbianv9.1 (S603rd Edition).TheNokia N73is asmartphoneannounced byNokiaon 25 April 2006, as part of theNseries[1]and started shipping on 24 July. The N73 succeeded theN70and packed in numerous multimedia features. It features a 3.2megapixelautofocuscamera, a front camera, a then-large 2.4 inch display, andstereospeakers,[2]all in a relatively slim and pocketable size and form.[3]It runs onSymbianv9.1 (S603rd Edition).
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.3799 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |
| Condition | Condition Description | Accessories |
| Unboxed | Like New No Functional Defects |
Original |
| Superb | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Good | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Fair | No functional defects Few noticeable scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |