Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹450 |
|
₹397 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreOn worshiping Mrityunjay Mahadev one can escape from miseries and troubles of this materialistic world as well as the problems related to inner soul. He eats our troubles, tensions, stress as well as our ego. Lord Mrityunjay is the doctor of soul and sentiments. Mritunjay yantra is useful when Saturn, Mars is enjoined, in opposition or in aspect to each other in a birth chart or in transit to avoid any accident or accidental death. Mritunjay yantra is worshipped, also after pooja, the yantra be dipped in water and the water is to be drink as "Charnamrit" to control and cure diseases. The water sprinkled in the house creates amity comfort in home. The people who remain sick or are very prone to infections and diseases must worship sri Mrityunjaya yantra .
Key Feature | |
| Brand | : Kesar Zems |
Yantras Specifcations | |
| Gold Plated | : Yes |
| Framed | : No |
Basic Features Specifications | |
| Material | : Brass |
| No of Pieces | : 1 |
Home & Kitchen Color Specifications | |
| Color | : Multicolor |
Product Dimension Specifications (in cm) | |
| Length (in cm) | : 8 cm |
| Breadth (in cm) | : 1 cm |
| Height (in cm) | : 5 cm |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.699 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |