Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹429 |
|
₹379 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know Moreroduct Description A sky lantern, also known as air balloon is a small hot air balloon made of paper, with an opening at the bottom where a small fire is suspended. In Asia and elsewhere, sky lanterns have been traditionally made for centuries, to be launched for play or as part of festivities.. Sky lanterns have also been referred to as sky candles or fire balloons. Wish lantern’s have long been a popular part of festivals in Asia. More recently they have become a firm favorite at weddings and parties. Size of Sky Lantern Will Be : 2 ft width 3 ft height. 90 cm Height & 60 cm Width AVAILABLE IN MOSTLY ALL COLORS Contents of Each Sky Lantern Pack : Folded Lantern (Packed) Fire Retardant Paper & Cotton Wax (High Quality) Sky Lanterns / Wish Lanterns 1. Carefully open out the Sky Lantern and expand it to its full size. 2. Remove the Fuel cell from its packaging and attach the 4 wires to the wires under the Sky Lantern. 3. Open the Sky Lantern out and hold it upright. Light the Fuel Cell in several places to ensure an even burn. Be careful not to let the flame touch the paper. 4. The Fuel Cell should be left to burn until the Sky Lantern has filled sufficiently with hot air. When it is ready to fly, it will want to pull out of your hands (60-90 seconds). Release the Sky Lantern with two hands, whilst making a wish - look up, admire and enjoy!
Key Feature | |
| Brand | : Jas |
| Model ID | : JAS-SL001 |
| Part Number | : SL001 |
Basic Features Specifications | |
| Material | : Paper |
| No of Pieces | : 3 |
Home & Kitchen Color Specifications | |
| Color | : Multicolor |
Product Dimension Specifications (in cm) | |
| Length (in cm) | : 56 cm |
| Breadth (in cm) | : 56 cm |
| Height (in cm) | : 80 cm |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.1599 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |