Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹199 |
|
₹176 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreThe symbol of swastika is a great example of what happened to Hinduism in Europe and outside India. The Europeans saw in the symbol a variation of the cross. They also felt it was a symbol of the sun. The truth is Swastika is a Hindu ritual word and a auspicious symbol that has been in use since the early Vedic period. Since it has been such a popular and commonly used word in the Indian subcontinent since millenniums (at least since 2500 BC), it has both secular and religious meanings. It was never used in a racial sense or to denote the authority or supremacy of any particular group or religion. It has always been used to cleanse and sanctify a place or attract good luck, peace and prosperity.
Key Feature | |
| Lifestyle | : Everyday Use |
| Brand | : Yantra |
Yantras Specifcations | |
| Gold Plated | : No |
| Framed | : No |
Basic Features Specifications | |
| Material | : Metal |
| No of Pieces | : 1 |
Home & Kitchen Color Specifications | |
| Color | : Yellow |
Product Dimension Specifications (in cm) | |
| Length (in cm) | : 7 cm |
| Breadth (in cm) | : 1 cm |
| Height (in cm) | : 7 cm |
IndiMarket | |
| IndiMarket Art | : Wrought Iron |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.501 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | Astrosale A Unit Of Gurudev Jyotish & Rudraksha Kendra First Floor Sco 1, Sector 11 Panchkula ( HR ) |
| Packer's Name and Address | Astrosale A Unit Of Gurudev Jyotish & Rudraksha Kendra First Floor Sco 1, Sector 11 Panchkula ( HR ) |
| Marketer's name and Address | Astrosale A Unit Of Gurudev Jyotish & Rudraksha Kendra First Floor Sco 1, Sector 11 Panchkula ( HR ) |
| Importer's Name and Address | Astrosale A Unit Of Gurudev Jyotish & Rudraksha Kendra First Floor Sco 1, Sector 11 Panchkula ( HR ) |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |