Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹250 |
|
₹221 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreBio Theeta Organic Pesticide (1% azadirachtin) is an emulsifiable concentrate that is effective in controlling a wide range of pests (sucking & chewing) of garden plants. Make a solution mixing 3 ml on the product in a litre of water and when used as recommended through a high-volume sprayer, this product controls pests effectively. The product has unique modes of action that ensure sustained pest control and eradication from the area upon application. It acts as an anti-fee dent and prevents the pest from feeding any further after spraying on the crop and it prevents the female insects from laying eggs and also has ovicidal effects. The product also acts as an insect growth regulator and prevents moulting of the larvae. It also acts as a repellent against pests. Further, it also acts as a synergism along with chemical pesticides to increase the efficacy. It has excellent UV stability on plants and its systemic activity and does not leave any residue on the plants or soil. It has excellent stability throughout the shelf life period resulting in maximum efficacy.
Key Feature | |
| Brand | : Organic |
Fertilizers Specifications | |
| Organic | : Yes |
Basic Features Specifications | |
| Material | : Plastic |
| No. of Pieces in the box | : 1 |
Home & Kitchen Color Specifications | |
| Color | : Red |
Product Dimension Specifications (in cm) | |
| Length (in cm) | : 1 cm |
| Breadth (in cm) | : 1 cm |
| Height (in cm) | : 1 cm |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.300 |
| Common or Generic Name | generic |
| Net Contents / Net Quantity | 50ml |
| Manufacturer's Name and Address | INDA,MADHUKARCOLONY,KHARAGPUR(WESTBENGAL) |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |