Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹1,700 |
|
₹1,500 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreElements™ Protein powder is a proprietary Ayurvedic blend of Soy, Pea & Whey Protein added with goodness of Amla & Brahmi. Protein has an essential role in supporting body’s growth & meeting energy requirements. One serve of Elements™ Protein powder (10g) provides 80% protein.
Close the lid tightly after each use. Pregnant women, feeding mother, or any patient with clinical insufficiency are advised to consult Healthcare Professional before use.
| Extracts | Grams |
| Emblica officinialis (Amla) pericarp, Dried fruit | 105g |
| Bacopa monneiri (Brahmi) creeping herb, Whole Plant | 0.5g |
| Dolichos lablab (Nishpav) Flat bean | 65g |
| Pisum Sativum (Kalaya) Seed | 15g |
| Ksheer Shaka (Tushibhara) | 11g |
| Excipients | q.s |
| Serving Size: (10g Approx.) | Serving Per Container- 50 | |
| Nutrients | Units | Per 100g |
| Energy | Kcal | 348 |
| Protein | g | 80 |
| Fat | g | 1 |
| Carbohydrate | g | 4.9 |
| Sugar | g | 0 |
| Amio Acids Profile (^ BCAA) | ||
| Glutamic acid | g | 13.9 |
| Aspartic acid | g | 8.62 |
| Leucine^ | g | 6.31 |
| Proline | g | 3.76 |
| Lysine | g | 5.18 |
| Valine^ | g | 3.9 |
| Iso-Leucine^ | g | 3.71 |
| Serine | g | 3.73 |
| Tyrosine | g | 2.82 |
| Threonine | g | 4.01 |
| Alanine | g | 3.47 |
| Arginine | g | 5.49 |
| Glycine | g | 2.93 |
| Histidine | g | 1.9 |
| Methionine | g | 1.15 |
| Tryptophan | g | 1.03 |
| Cystine | g | 0.97 |
Weight Specifications | |
| Weight (Kg/lb/gms) | : 0-1 kg |
Key Feature | |
| Lifestyle | : Everyday Use |
| Brand | : Elements |
Flavour Specification | |
| Flavour | : Unflavoured |
Product Specifications | |
| Form | : Powder |
| Packaging | : Jar |
| Vegetarian/ Non-Vegetarian | : Vegetarian |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.2100 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |