Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹3,959 |
|
₹3,492 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreIntex Aqua Style III smartphone was launched in August 2017. The phone comes with a 5.00-inch touchscreen display with a resolution of 480 pixels by 854 pixels.The Intex Aqua Style III is powered by 1.3GHz quad-core Spreadtrum CortexTM A7MP processor and it comes with 1GB of RAM. The phone packs 16GB of internal storage that can be expanded up to 64GB via a microSD card. As far as the cameras are concerned| the Intex Aqua Style III packs a 5-megapixel primary camera on the rear and a 5-megapixel front shooter for selfies.The Intex Aqua Style III runs Android 7.0 and is powered by a 2500mAh removable battery. It measures 146.30 x 73.30 x 9.50 (height x width x thickness) .Connectivity options include Wi-Fi| GPS| Bluetooth| USB OTG and FM. Sensors on the phone include Proximity sensor and Accelerometer.
Key Feature | |
| Brand | : Intex |
Display Mobile | |
| Display Type | : IPS |
| Display Size | : 5 inches(12.7 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : BLACK |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android v7.0 Nougat |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 16 GB |
| RAM | : 1 GB |
| Expandable Storage | : Upto 64 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 8 MP |
| Primary Camera Range | : 5 - 7.9 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 5 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 2450 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Adaptor, Battery, Data Cable, Earphone / Headphone, Handset, User Manual |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.4999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |