Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹599 |
|
₹529 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKatyayani EMA 5 (Emamectin Benzoate 5% SG) is a powerful insecticide and acaricide that targets harmful pests like bollworms, fruit borers, thrips, mites, and more. It offers broad protection for crops like cotton, okra, cabbage, tea, and various fruits and vegetables. Target Pests Bollworms, Fruit Borers, Shoot Borer, Pod Borer, Thrips, Tea Looper, Mites, Diamondback Moth Target Crops Cotton, Okra, Tea, Green Gram, Cabbage, Brinjal, Chilli, Red Gram, Chickpea, Grapes Dosage Domestic Use: 1 g per 1L water Large Application: 80-100 g per acre foliar spray Key Benefits Long-lasting pest protection with trans-laminar action Effective at low doses and compatible with other insecticides Safe for beneficial insects, ideal for integrated pest management (IPM) programs
Key Feature | |
| Brand | : katyayani |
Fertilizers Specifications | |
| Organic | : Yes |
Basic Features Specifications | |
| Material | : Plastic |
| No. of Pieces in the box | : 1 |
Product Dimension Specifications (in cm) | |
| Length (in cm) | : 16 cm |
| Breadth (in cm) | : 10 cm |
| Height (in cm) | : 16 cm |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.960 |
| Common or Generic Name | EMA5 |
| Net Contents / Net Quantity | 250GM |
| Manufacturer's Name and Address | Katyayani |
| Packer's Name and Address | Corp Office Mx 175, E7 Extension, Arera Colony, Bhopal- 462016, Madhya Pradesh India |
| Marketer's name and Address | Corp Office Mx 175, E7 Extension, Arera Colony, Bhopal- 462016, Madhya Pradesh India |
| Importer's Name and Address | Corp Office Mx 175, E7 Extension, Arera Colony, Bhopal- 462016, Madhya Pradesh India |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |