Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹575 |
|
₹564 |
*All discounts can be availed in the cart page
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreOur brands believes to provide the good quality products to our customer so that customer will get satisfaction as they want. KESAR ZEMS Lime Green Agate Stone Prayer Rosary Mala -8 MM 108+1 Beads Jaap Mala For Meditation (45 x 2 x 1 cm) Green: Agate is a semi precious opaque gem. It is found in many colours. This stone can be used in place of the precious stones with equally effective results. For removing the bad planetary effects, a person should wear the agate mala of the colour which belongs to the planet.Agate is a symbol of protection, courage and success. It attracts good fortune by eliminating bad luck. It has a calming effect during times of stress, giving a sense of strength and courage it has a calming and stabilizing effect on the body. It helps to encourage success and financial rewards.Green hakik is a semi precious stone. This stone can be used as a substitute of precious stones with equally effective results. It wards off the malefic effects of planets. A person should use the hakik mala of a colour that belongs to the planet for which a remedy is required. Green hakik is used to pacify planet mercury. Benefits of green hakik malagreen hakik mala is well known for its healing influence. It helps to get rid of negative thoughts and energies.
Key Feature | |
| Brand | : Kesar Zems |
Basic Features Specifications | |
| No of Pieces | : 1 |
| Material | : Stone |
Product Dimension Specifications (in cm) | |
| Length (in cm) | : 45 cm |
| Breadth (in cm) | : 2 cm |
| Height (in cm) | : 1 cm |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.775 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |