Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹989 |
|
₹970 |
*All discounts can be availed in the cart page
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreOur brands believes to provide the good quality products to our customer so that customer will get satisfaction as they want. Our first priority is to provide the maximum satisfacion to our customers. KESAR ZEMS Wooden 4 and 6 Mukhi Rudraksh Mala (64 cm x 2 cm x 1 cm, Brownish Yellow): Four face and six face- mukhi rudraksha mala: four mukhi rudraksha has four complete line dividing from top of the seed up to its bottom. The ruling deity of this rudraksha is lord brahma who is the creator of universe as well as the bestowed of knowledge and creativity. Being influenced by the creative wisdom of the four headed lord brahma, it gives the wearer the creative power and provides him learning and knowledge and all the four results dharma, artha, kama, moksha. This rudraksha also positively affects speech of the person. Students wearing this rudraksha are able to perform better in their studies due to increased memory power and concentration. Six mukhi rudraksha has six complete line dividing from top of the seed up to its bottom. Lord kartikeya is the ruling deity of six mukhi rudraksha. Lord kartikeya is the son of lord shiva and he is also the chief of the celestial army. Therefore, the wearer of this rudraksha gets courage as well as wisdom and increases will power and the power of expression. It is said that the wearer of this rudraksha is blessed by goddess saraswati, goddess maha lakshmi as well as goddess parvati who have blessed lord kartikeya, the ruling deity of six mukhi rudraksha. The wearer of this rudraksha is bestowed with health, wealth & happiness as well as all the luxuries, pleasures and comforts of life. Moreover, it saves us from the worldly sorrows. Four mukhi and six mukhi rudraksha mala should be washed with the mixture of ganga jal and unboiled milk. Then, it should be touched to the shivling and worn around the neck by chanting the mantras or alternatively it can be kept in the place of worship for 1 day.
Key Feature | |
| Brand | : Kesar Zems |
Basic Features Specifications | |
| No of Pieces | : 1 |
| Material | : Wood |
Home & Kitchen Color Specifications | |
| Color | : Brown |
Product Dimension Specifications (in cm) | |
| Length (in cm) | : 64 cm |
| Breadth (in cm) | : 2 cm |
| Height (in cm) | : 1 cm |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.1389 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |