Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹50,042 |
|
₹48,842 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreThe prices quoted are ex showroom prices. You will have to pay insurance premium and RTO registration taxes as well as local levies if any, to the dealer directly. You will be provided a receipt for the same.
Octroi will be charged extra for Mumbai region Rs.2548/-

Color :Rodeo Rz – Red
Please Call 1800 233 8883 Mahindra TOLL-FREE NUMBER for any Query
OTHER SPECIFICATIONS:
Battery Specification: 7 AH LEAD ACID
Headlamps Specification: 35W/35W
Underseat Storage Space: 22 Litres
MORE POWER. MORE ZIP
POWERFUL 125cc
MORE MILEAGE..FEWER REFILLS
MORE COMFORT. MANY MORE JOY RIDES
MORE MODERN. MORE FUTURISTIC
FEATURE PACKED DIGITAL DASHBOARD
Charge on the Go
Rodeo RZ has a charging point to make sure your mobile, iPod or MP3 never die out.
MORE CONVENIENCE..LESS HASSLES
MORE SAFETY. NO MORE WORRIES
4-IN-1 ANTI-THEFT KEY
DISCLAIMER : Please choose the state in which the vehicle needs to be registered. The order will not be processed if amount paid as per state and state of registration is different.Eg: If amount paid is for the state of Maharashtra, the vehicle will be registered in the state of Maharashtra only.
Key Feature | |
| Brand | : Mahindra |
Engine And Performance | |
| Displacement | : 124.6 cc |
| Maximum Power | : 6.0 kW @ 7000 rpm |
| Maximum Torque | : 9 NM @ 5500 rpm |
| Mileage | : 59 kmpl |
Fuel | |
| Fuel | : Electric |
| Fuel Capacity | : 4.5 litres |
Brake | |
| Front Brake | : 130 mm dia Drum |
| Rear Brake | : 130 mm dia Drum |
Chassis And Suspension | |
| Front Suspension | : Telescopic |
| Rear Suspension | : Hydraulic |
Tyre Size | |
| Front | : 3.5" x 10" |
| Rear | : 3.5" x 10" |
Electricals | |
| Battery | : 7 AH LEAD ACID |
| Head Lamp | : 35 W/ 35 W |
| Speedometer | : Digital |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.50042 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |